Wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Drohomireckiego - Natura rzeczy

Wernisaż: 2018-06-08 18:00


Wystawa malarstwa Mariusza Drohomireckiego „Natura rzeczy” jest prezentacją najnowszych płócien artysty i zarazem jego drugą wystawą indywidualną w krakowskiej Galerii Sztuki ATTIS. Warto wspomnieć, że w tym roku galeria świętuje 15-lecie swojej działalności. Na otwarcie ekspozycji (8 czerwca) do galerii przybyli liczni goście: artyści, przyjaciele galerii oraz miłośnicy malarstwa artysty.


Wystawa Mariusza Drohomireckiego „Natura Rzeczy” obejmuje 11 prac, których punktem wyjścia jest tytułowa martwa natura. Jak można przeczytać w tekście kuratorskim: „Obrazy można podzielić na martwe natury sensu stricto oraz te, które wykraczają poza pracownię malarza łącząc się z pejzażem greckiego miasteczka ("Kokkino Nero - widok z tarasu") czy widokiem Krakowa. Przedmiotami, które zachwycają artystę są najczęściej: ryby, garnki oraz akcesoria malarskie takie jak farby, sztalugi oraz pędzle.”


Mariusz Drohomirecki z wielką starannością dobiera paletę barw, by podkreślić charakter kompozycji. Artysta tworzy w technice własnej (olej, collage), która pozwala na osiągnięcie typowej dla jego prac faktury. W pracach „Martwa natura z bakłażanami” oraz „Martwa Natura z ostami” dominują fiolety oraz brązy. W obrazach: „Martwa natura – ryba i jajka”, „Martwa natura z rybami – wędki, sieci i kołowrotek”, „Ryby i dzban”, zostały zdominowane przez głębokie odcienie niebieskiego i zielonego, często wpadające w odcienie szarości oraz ożywiające kompozycje żółcienie. Należy również wskazać na wymiar znaczeniowy prezentowanych prac. Jak wskazuje kuratorka wystawy, martwe natury Mariusza Drohomireckiego posiadają głęboki wymiar symboliczny. Pojawiająca się na obrazach ryba jest symbolem m.in. pożywienia duchowego. Ekspozycję można oglądać do 22 czerwca 2018 r. Należy wspomnieć, że wystawie towarzyszy drukowany katalog.

 

 Galeria prac


Powrót