Uroczystości w Nieborowie
Odnowione, zrewitalizowane Muzeum w Nieborowie i Arkadii obchodzi w tym roku 70. lat. Program jubileuszowych obchodów, do których przygotowania trwały dwa lata, zainaugurowało uroczyste otwarcie wystawy Majolika Nieborowska.
Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie powiedziała: Anna Ewa Czerwińska (kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii) przez dwa lata przeprowadziła porządki, rewitalizowała, zdobyła fundusze, wprowadziła programy edukacyjne, zwiększyła frekwencję. Z miesiąca na miesiąc pojawia się coś nowego, świeżego, atrakcyjnego. Sukcesem jest też stworzenie zjednoczonej, oddanej muzeum załogi.
Anna Czerwińska potwierdziła, że koncentrowano się na zbudowaniu muzeum dostępnego i przyjaznego zwiedzającym. Założenie pałacowo-ogrodowe w Nieborowie i Arkadii, jest otoczone z jednej strony ścianą Puszczy Bolimowskiej, z drugiej - rozległymi polami uprawnymi i zachowało do naszych czasów swoją rolę książęcej rezydencji, wpisanej w rustykalne i przyrodnicze otoczenie. To przesądza o niepowtarzalnym uroku tego miejsca - podkreśliła.
Nowa ekspozycja znalazła miejsce w obszernej hali dawnej malarni, w budynku nieborowskiej Manufaktury. Została przygotowana dzięki dotacji pozyskanej w 2014 roku w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wprowadzeniu nowej narracji oraz stylizowanej, XIX-wiecznej aranżacji, w interesujący sposób wyeksponowano najcenniejsze obiekty majolikowe znajdujące się w zbiorach Muzeum oraz w kościołach Diecezji Łowickiej. Wystawa obejmie następujące strefy tematyczne: 1. Historia i technologia; 2. Historyczna malarnia; 3. Książe Michał Piotr Radziwiłł - twórca manufaktury majolikowej; 4. Pracownia ceramiczna; 5. Majolika przeznaczona do wnętrz sakralnych; 6. Inspiracje: Antyk, Europa, Wschód; 7. Wątki historyczno-patriotyczne; 8. Wielka Wystawa Majoliki nieborowskiej w Hotelu Europejskim 1884; 9. Majolikowe przedmioty codziennego użytku na stole i w ogrodzie; 10. Manufaktura mebli Michała Piotra Radziwiłła w Szpanowie.
Przez cały rok jubileuszu nieborowskie muzeum zaprasza na cykl wykładów Nieborów. Dzieje nienapisane, które w sezonie wiosenno-letnim odbywać się będą w Nowej Oranżerii. Także z okazji jubileuszu, po niemal 200 latach, zrekonstruowany symboliczny Grobowiec księżnej Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej powraca do Ogrodu Arkadyjskiego.
Powrót