Sztuka na 97. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią

Wernisaż: 2015-11-24 18:00


24 listopada po raz pierwszy w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury przedstawiono prace autorstwa aż 39 artystów! To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w ramach wernisażu wystawy polskich artystów zorganizowanego przy współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury, Ambasady Republiki Bułgarii oraz Galerii Orthwein z okazji 97. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.
Jak powiedziała dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury - Kalina Stanczewa - sztuka tak jak potrafi łączyć pokolenia, tak złączyła tego wieczora również różne narodowości. Bo choć wszystkie zaprezentowane obrazy, instalacje oraz rzeźby są dziełem polskich artystów, to dla części z nich to właśnie Bułgaria stała się inspiracją. Zarówno bułgarskie góry Rodopy, architektura takich miast jak Warna, Neseber i Sofia, czy nawet bułgarska rakija – były punktem wyjścia dla zaprezentowanej na wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Podczas wernisażu zabrał również głos bułgarski chargé d’affaires Iwan Kitow, który podkreślił, że relacje Polski i Bułgarii nawiązały się już tak naprawdę w roku 1444, kiedy to młody polski król - Władysław III Warneńczyk - poświęcił swoje życie na ziemiach Bułgarii. Oba kraje łączą także podobne do siebie koleje historii, zarówno bowiem Bułgaria, jak i Polska znalazły się pod długoletnimi zaborami, obie walczyły o swoją niepodległość i musiały odrodzić się tak naprawdę na nowo. Od 97 lat Polskę i Bułgarię łączą również oficjalne relacje dyplomatyczne, które po dziś dzień oparte są na szczerych więzach przyjaźni, zrozumienia i współpracy, a między tymi dwoma państwami nigdy nie dochodziło do otwartych konfliktów. Iwan Kitow podzielił się z gośćmi także nadzieją, że stosunki te się nie zmienią, a Polska i Bułgaria nadal będą się wzajemnie wspierać w przyszłości.
Na sam koniec wystąpiła także kuratorka wystawy - Katerina Orthwein - bułgarska malarka, która od wielu już lat mieszka i tworzy w Polsce. Wyraziła ogromne podziękowania dla Bułgarskiego Instytutu Kultury, a także dla autorów prac, dzięki którym - jak sama wyznała - może być dumna przed swoją ojczyzną, że prezentuje tak znakomite dzieła w tak ważnym zarówno dla Bułgarii, jak i Polski dniu.
Uczestnikami wystawy są: Tomasz Awdziejczyk, Wanda Badowska-Twarowska, Joanta Caban, Alina Dorada-Krawczyk, Maria Dziopak, Janusz Dziurawiec, Andrzej Fronczak, Łukasz Gil, Sylwia Gorak, Hanna Haska, Małgorzata Jabłońska, Larysa Jaromska, Małgorzata Kapłan, Piotr Kowieski, Ryszard Łagodziec, Bożena Leszczyńska, Janusz Lewandowski, Joanna Lohn-Zając, Daniel Ludwiczuk, Barbara Maciąga, Dariusz Młynarczyk, Maria Najdek, Jan Niksiński, Wojciech Noworyta, Katerina Orthwein, Ludwik Orthwein, Iwona Ostrowska, Krzysztof Pająk, Julia Marta Piórko, Krystyna Prządka, Tadeusz L. Serafin, Andrzej Skarzyński, Lidia Snitko-Pleszko, Krzysztof Sosnowski, Rafał Strent, Anna Szalast, Barbara Szubińska, Anna Trochim, Krzysztof Trzaska i Antoni Wróblewski.Galeria prac


Powrót