Święto miłośników École de Paris



Już od sześciu lat w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej można podziwiać dzieła najważniejszych artystów École de Paris. Otwarta we wrześniu szósta odsłona cyklu wystaw i publikacji stanowi próbę podsumowania i opisania zarówno historii kolekcjonerstwa Marka Roeflera, jak i działalności muzeum Villa la Fleur.
Odwiedzając to miejsce wybierzemy się w podróż do barwnego Paryża lat dwudziestych, gdzie kawiarnie o każdej porze tętnią życiem, a Kiki de Montparnasse inspiruje kolejnych artystów. Taka też idea przyświecała kuratorowi - Arturowi Winiarskiemu - przygotowanie ekspozycji, która stworzy panoramę tego niezwykłego, artystycznego środowiska o wschodnioeuropejskich korzeniach. Na przygotowanej wystawie poznajemy nie tylko poszczególnych twórców, ale także najważniejsze miejsca na artystycznej mapie Paryża i Francji.

Kurator snuje opowieść o Mojżeszu Kislingu i Leopoldzie Zborowskim - Księciu Montparnasse'u i Marszandzie Poecie, którzy mieszkali na Montparnasse przy rue Joseph-Bara. Tu wlaśnie pojawiało się wielu artystów bohemy artystycznej - z Amedeo Modiglianim i Chaimem Soutine’m na czele. Stąd już tylko krok do kawiarni położonych przy dawnym Carrefour Vavin (obecnie Place Pablo Picasso).

Kawiarnie Montparnasse'u były bardzo ważnym miejscem spotkań malarzy i rzeźbiarzy. Tam rozpoczynała swoją karierę modelki słynna Kiki de Montparnasse, partnerka pochodzącego z Łodzi artysty Maurycego Mędrzyckiego.

Dopełnieniem było niezwykłe środowisko ekspresjonistów La Ruche. Oprócz słynego Marca Chagalla zamieszkiwali tam między innymi: Henryk Epstein, Pinchus Kremegne, Michel Kikoine, Ossip Zadkine i wielu innych.
Ta inspirująca podróż prowadzi nas też przez Bretanię gdzie mieszkał i tworzył Władysław Ślewiński, a w ślad za nim młodsi o pokolenie: Mela Muter, Eugeniusz Zak, Simon Mondzain, Henryk Hayden i wielu innych.

Osobny rozdział przentowany na wystawie stanowi kubizm, który reprezentują dzieła pochodzącyh z Polski: Ludwika Marcoussisa, Henryka Haydena i Jana Lamberta-Ruckiego. Bogaty dorobek tego ostatniego artysty zwiedzający mogą doceniać także w licznych, oryginalnych realizacjach rzeźbiarskich. Ten nurt odnajdziemy także w dziełach Sergiusza Ferata (Jastriebcow), Marii Marevny, Josepha Csaky'ego czy Manuela Ortiz de Zarate.
Najnowsza wystawa w Villi la Fleur przedstawia ponad siedemdziesięciu autorów związanych z Paryżem w pierwszych dekadach XX wieku, a wśród nich wielkie indywidualności Montparnasse’u - Mojżesza Kislinga (prace znajdujące się w kolekcji są największym istniejącym zbiorem dzieł malarza) oraz Eugeniusza Zaka. Na szczególną uwagę zasługują prace Meli Muter i Tamary Łempickiej.

 

W celu obejrzenia wystawy w towarzystwie kuratora - Artura Winiarskiego - polecamy kontakt: info@villalafleur.com lub 22 578 41 22



Galeria prac


Powrót