Struktury

Wernisaż: 2017-04-22 19:00


Istnieje przekonanie, że dopóki nie odwiedzi się pracowni artysty, dopóty nie można w pełni poznać jego twórczości. Przekonała się o tym Agnieszka Stefańczyk odwiedzając atelier Jana Pamuły. W jego pracowni wśród rzędów tubek, próbek kolorów i pędzli, w centralnym miejscu stoi sztaluga, przy której artysta z benedyktyńską cierpliwością tworzy obrazy z Serii komputerowej.
Prezentowane płótna Jana Pamuły wypełnione są szczelnie setkami prostokątów o różnych wymiarach. Na jednym płótnie nie znajdziemy dwóch takich samych obiektów. W każdej pracy użyty jest zestaw czterech starannie dobranych barw. Płótna artysty cechuje dbałość o każdy najmniejszy szczegół. Migotliwość  elementów wprowadza przestrzenność kompozycji. Obrazy artysty stanowią odrębne wizualne struktury. Malarz dąży, aby przyjęty przez niego system kształtowania abstrakcyjnych form był odzwierciedleniem uniwersalnych prawd. Warto wspomnieć, że Jan Pamuła jest jednym z pierwszych polskich artystów, którzy wykorzystywali komputer jako szkicownik.

Podczas otwarcia wystawy głos zabrali: Ryszard Lachman - właściciel Galerii, Marcin Gołębiewski - organizator Krakowskiego Gallery Weekendu Krakers oraz Jan Pamuła - autor prac. Abstrakcyjne płótna obrazują zainteresowania artysty z ostatnich dziesięciu lat. W każdej kompozycji, zostały wykorzystane zestawy czterech starannie dobranych barw. Prace zachwycają precyzją i harmonią.
Należy wspomnieć, że wystawa odbyła się w ramach VI edycji Cracow Gallery Weekend.Galeria prac


Powrót