Śląska Rzecz - finał piątej edycji konkursu

Wernisaż: 2010-05-21 15:00:00
W piątek, 21 maja, w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozstrzygnięto jubileuszową, piątą edycję konkursu „Śląska Rzecz”, którego celem jest promocja firm z województwa śląskiego w Polsce i poza granicami kraju. Nagrody „Śląskiej Rzeczy” odebrały firma Mount ze Świętochłowic, bytomska CSW Kronika i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna.

Zgodnie z regulaminem, do konkursu mogły być zgłaszane realizacje, które zostały wdrożone do produkcji w 2009 roku oraz odznaczają się innowacyjnością i ciekawym designem. 26 kwietnia w Cieszynie jury konkursu „Śląska Rzecz” złożone zarówno z osób zawodowo zajmujących się wzornictwem, jak i przedstawicieli środowiska biznesu, wybrało zwycięzców w kategoriach „produkt” oraz „projekt graficzny” i nominowało produkty i projekty do pokonkursowej wystawy. Z uwagi na wyjątkową wartość jednego ze zgłoszonych projektów, jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną. Werdykt jury ogłoszony został w piątek 21 maja podczas uroczystej gali w Śląskim Zamku Sztuki  i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Zwycięzcą konkursu w kategorii „produkt” zostały kurtka Latok i spodnie GIV firmy Mount ze Świętochłowic. W swoim werdykcie jury konkursu podkreśliło, że zwycięskie produkty cechuje przede wszystkim niewielka waga i objętość.„Nieepatowanie krzykliwą pseudosportową formą budzi zaufanie i wywołuje wrażenie profesjonalizmu. Zwraca uwagę dbałość o detal, jakość użytych materiałów i wykończeń. Istotną wartością jest umiejętność przenoszenia profesjonalnych doświadczeń na produkcję dla masowego klienta” - stwierdza w uzasadnieniu werdyktu jury. - Ten ubiór nie chroni od powodzi, ale za to znakomicie chroni przed deszczem - zapewnił Grzegorz Chwoła, szef marketingu firmy Mount.

Zwycięzcą w kategorii „projekt graficzny” została książka „Indunature” projektu Dominika Cymera wydana przez bytomską CSW Kronika. „Projekt jest udaną formą alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk. Negatywne skojarzenia ze Śląskiem zostały w projekcie przedstawione jako atuty regionu. Dowcipnie zmieniono znaczenie stereotypowej symboliki charakterystycznych dla Śląska elementów. Materiały są spójne graficznie, a konwencja graficzna jest trafnie dostosowana do grupy odbiorców” - czytamy w werdykcie jury „Śląskiej Rzeczy”.
 
Nagrodę specjalną przyznano w kategorii „produkt” cieszyńskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” za choinkę-świecznik i świnkę-skarbonkę, które zostały zaprojektowane przez Agnieszkę Wiczuk i Marcina Eberta. „Największą wartością produktów jest ich wartość społeczna. Nieskomplikowane wyroby dostosowane są do możliwości produkcyjnych Fundacji „Być Razem”, organizacji pozwalającej osobom bezrobotnym walczyć z wykluczeniem społecznym. Obydwa wyroby są dowodem na to, że idea ta nie jest utopią” - uzasadnia werdykt jury konkursu. - Obie nagrodzone rzeczy wytwarzają u nas osoby bezdomne, bezrobotne, które w ten sposób chcą stanąć na nogi. Staramy się pomagać ludziom i nie liczyłem, że kiedyś przyjdzie mi odbierać za to nagrodę - powiedział Mariusz Andrukiewicz z „Być Razem”.

W piątej, jubileuszowej edycji konkursu znacznie wzrosła liczba nadesłanych zgłoszeń - 44 firmy zgłosiły aż 64 produkty i projekty (29 zgłoszeń w kategorii „produkt” i 35 w kategorii „projekt graficzny”). - Śląska rzecz to rzecz na światowym poziomie. Ten konkurs tego dowodzi - podsumowała Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Pokonkursowa wystawa w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie potrwa do 1 sierpnia. Wystawa zostanie też pokazana w m.in. Muzeum Śląskim w Katowicach (5 sierpnia - 5 września) oraz na festiwalu Łódź Design (14-30 października).
Fotorelacja

Galeria prac


Powrót