Rysiński Andrzej - wystawa malarstwa w PromocyjnejDnia 2 października 2002 w Galerii Promocyjnej miał miejsce wernisaż wystawy Andrzeja Rysińskiego. Jak przy każdym otwarciu wystawy i tym razem sale wystawowe galerii zapełniły się po brzegi.
Artysta nazwał swoją wystawę "Mały Wóz", nawiązując tytułem do jednego z wystawianych obrazów. 

Andrzej Rysiński i jego malarstwo są znane szerszej publiczności. Wystawa prac w Galerii Promocyjnej jest okazją do utrwalenia w pamięci oryginalnej twórczości tego artysty.
 
Ostatnie wydanie kwartalnika EXIT (nr.3/35 2002) poświęca Andrzejowi Rysińskiemu i jego pracy prezentację autorstwa Eulalii Domanowskiej. O twórczości artysty autorka artykułu pisze m.in.: "…Wykorzystanie przez niego mazowieckich ornamentów ludowych, prostota motywów - firanki, doniczkowe kwiaty, chmura oraz widoczne grube pociągnięcia pędzla stwarzają wrażenie swojskości. My to wszystko znamy z codziennego doświadczenia, toteż z tym większym zaskoczeniem oglądamy transformacje artystyczne - syntetyczne, zmierzające ku abstrakcji, wspaniale dekoratywne wibrujące malarskie powierzchni (…)Andrzej Rysiński….wybrał ornament jako przedmiot swojego działania twórczego. Stosuje go nie tylko jako cytat, ale jako pierwotny znaczący element sztuki pozwalający przeciwstawić się imitacyjnemu i "popartowskiemu" podejściu do malarstwa i stworzyć duchową przestrzeń właściwą twórczości metafizycznej, którą artysta odnajduje w prehistorii, sztuce Islamu, religijnego Średniowiecza czy sztuce ludowej. Znakomicie wykorzystuje śródziemnomorską, zwłaszcza grecką i mauretańską kulturę oraz polską sztukę ludową."
 

  
  
________________________________________________________
    
Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 

    

      

     

      

 


 

 
Andrzej Rysiński - urodził się w 1958 r. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1984-89. Dyplom w pracowni
prof. Tadeusza Dominika. Od 1990 r. pracuje na macierzystym Wydziale, od 1996 r. na stanowisku adiunkta. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. W twórczości swej korzysta z bogactwa ornamentyki różnych kultur, także polskiej sztuki ludowej, odnajdując w niej pierwotne znaczenia. Tworzy obrazy zmierzające ku abstrakcji. Autor 10 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Francji, Litwie i Słowacji.
  

    
Wystawa czynna do 31 października 2002 r.
  
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Galeria prac


Powrót