Polska-Niemcy: Instrukcja Obsługi - Galeria Traffic




W ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005-2006 Goethe-Institut w Monachium oraz Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowały konkurs dla młodych twórców i autorów z Polski i z Niemiec: "Polska-Niemcy: Instrukcja obsługi." Mogły wziąć w nim udział osoby w wieku od 18 do 30 lat, posiadające stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski lub Niemiec. Organizatorzy otrzymali 400 prac: esejów, filmów, reportaży i fotografii na temat polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Nadesłano 90 filmów, 150 esejów oraz 1200 prac 160 fotografów. Na początku marca 2006 r. podano nazwiska autorów ośmiu filmów, którzy otrzymali wsparcie finansowe na dokończenie projektów filmowych. Spośród fotografów do finału przeszło 20 twórców. 10 młodych dziennikarzy i publicystów zyskało także możliwość opublikowania swoich prac w wysokonakładowych gazetach polskich i niemieckich. 

W kategorii filmu krótkometrażowego pierwszą nagrodę przyznano obrazowi "Verbündungshaus Forst" za oryginalną i spójną formę, ciekawy temat i poczucie humoru. Film Sebastiana Heinzela opowiada o polskich i niemieckich studentach, którzy wprowadzają się do domu z „wielkiej płyty”. Remontują go, nawiązują kontakty z sąsiadami i tym samym ratują przeznaczony do rozbiórki budynek. Drugą nagrodę przyznano filmowi "DEPL_STREAM" Marka Włodzimirowa i Patrycji Wińskiej za interesujący, socjologiczny eksperyment, którego rezultat przedstawiony został w przystępnej formie. Trzecią nagrodę przyznano filmowi "Adres" Pawła Krawczyka za serce, zdjęcia i ciekawy pomysł dramaturgiczny.

W kategorii esej/reportaż, który odbywał się pod hasłem „Wschód? Zachód? Europa Środkowa?” pierwszą nagrodę otrzymała Jagoda Gregulska za dziennik pt. "Karaluchy pod poduchy" pisany w Barcelonie. Laura Hözlwimmer została laureatką drugiej nagrody za zwrócenie uwagi niemieckiego czytelnika na mało znany w Niemczech sposób podejścia Polaków do tematu własnej pamięci narodowej. Za reporterską próbę nakreślenia stosunków polsko-niemieckich w małym przygranicznym miasteczku nad Nysą Moritz Marbach otrzymał trzecią nagrodę. W 150 nadesłanych na konkurs reportażach i esejach autorzy opisali swoje osobiste doświadczenia związane z ich pobytem w kraju sąsiadów. Wnikliwe obserwacje zawarte w pracach składają się na barwny obraz wzajemnego postrzegania Polaków i Niemców, poświęcając uwagę temu, co nas dzieli, w większej jednak mierze temu, co nas łączy. 

Laureatami konkursu w dziedzinie fotografii zostali Szymon Nęcki, Marzena Skubatz i Jan Brandes. Wernisaż w galerii Traffic poświęcony był przede wszystkim ich pracom, które zawisły w przestrzeni III piętra budynku. Im także poświęcono oddzielny, bardzo pięknie wydany katalog. W trakcie uroczystości można było także zobaczyć prezentowane na telebimie filmy oraz przeczytać specjalnie na tę okazje wydrukowane eseje. Wernisaż stał się także okazją do przedstawienia szerszej publiczności młodych twórców, którzy na to spotkanie niejednokrotnie jechali setki kilometrów. Wieczór uświetnił koncert zespołu Muzykoterapia.
 

 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
 
     
     
 
 
 

Wystawa czynna do 11 czerwca 2006

________________________________
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót