Michał Paryżski - Kreacje Płaszczyzny. Obszary

Wernisaż: 2010-01-11 19:00:00
Kreacje płaszczyzny - obszary, to druga po Kreacjach płaszczyzny 2. wystawa Michała Paryżskiego w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny.

Artysta od 1976 roku mieszka i pracuje w Szwecji. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Austrii, Szwecji, Hiszpanii, Monako, Dani, Norwegii, Szwajcarii, Francji i Japonii.

Na wystawie w Galerii Artinfo.pl, artysta prezentuje cykl obrazów w bieli. Prace te, na pierwszy rzut oka, są czystą abstrakcją. Przy bliższym podejściu, dostrzegamy warstwy, wzory. Skrupulatnie, z pieczołowitością nałożone na siebie. Paryżski umiejętnie bawi się płaszczyzną, ukrywa tajemnicę, którą można dostrzec, wędrując między liniami, jakby szukając drogi wyjścia z labiryntu. W plątaninie linii, biel wysuwa się na plan pierwszy, by zaraz zniknąć w ciemnościach tła. Obrazy tworzą jedną płaszczyznę. Połączone ze sobą, a zarazem oddzielone czarnym, pionowym pasem. Jest to jakby otwarcie jednych drzwi i zamknięcie ich, by otworzyć następne. Jego prace żyją, wychodząc z dwuwymiarowej płaszczyzny, stają się obiektami.

Teoretycy sztuki, nazywają ten sposób tworzenia - automatyzmem. Tyle, że powtarzalność znaku w przypadku Michała Paryżskiego, jest czymś więcej. To nie przypadek prowadzi rękę artysty, ale świadomy wybór. Nie ma dwóch takich samych linii, skosów. Każdy gest jest niepowtarzalny, każdy prowadzi widza do innego wyjścia z labiryntu płaszczyzn.

Kontrastem do prac malarskich są fotografie. Podobnie, jak w przypadku obrazów, kilkanaście zdjęć tworzy pasmo. Ma się wrażenie, że to jedna zwarta praca.
Fotografie w odróżnieniu od obrazów, są nasycone kolorami. Migocą na tle czarnej ściany, co daje pożądany efekt świetlistości. Na każdy kwadrat składa się namiastka innego świata, często są to zbliżenia, kadry z podróży. W miejscach, gdzie inni fotografują pałace i kościoły, Michał Paryżski skupia się na detalach mikro świata. Dostrzega ten świat w odrapanych tynkach, kamiennych posadzkach, a nawet w pozostałościach po graffiti.

Istotna w twórczości Paryżskiego jest kompozycja, kadr, współgranie elementów ze sobą. W fotografii, artysta podchodzi inaczej do tworzenia ostatecznego obrazu. Owszem, występuje podział w postaci czarnego, pionowego pasa, natomiast zdjęcia mają w sobie więcej energii, zapewne poprzez użycie kolorów. Obrazy są wysublimowane, szlachetne. Mają w sobie powagę. Bodźcem nie jest barwa, ale rysunek, linia.

Patrząc od strony wystawienniczej, wystawa genialnie wpisuje się w postindustrialną przestrzeń galerii.


WIRTUALNA PREZENTACJA, Michał Paryżski, Kreacje Płaszczyzny. Obszary zobacz>>

Galeria prac


Powrót