Mateusz Sikora - wystawa rzeźby - Ateneum Młodych
Lipcowy letni sezon w Galerii ATENEUM Młodych zdominowany jest przez „New New Yorkers and Their Friends Festival”. W ramach nowojorskiego programu prezentacji twórczości polskich artystów związanych z z tym niewątpliwym centrum światowej sztuki, galeria prezentuje rzeźby Mateusza Sikory, który po kilkunastu latach spędzonych poza granicami kraju wrócił do Polski. Artysta tu teraz żyje i pracuje. Związek Mateusza Sikory z Nowym Yorkiem nie jest bezpośredni, ale siła jego zawiera się w drugim członie nazwy festiwalu.
  
   
 
 
 
 
 
W Galerii ATENEUM Młodych można zobaczyć najnowsze rzeźby artysty. Pokazane zostaną też prace wykonane w ostatnich latach. 
Mateusz Sikora jest artystą o zaskakującej sile i ufności w głęboki sens uprawiania rzeźby. Wielki talent, znakomity warsztat, ciągle udoskonalany, dostrzegli w twórczości Mateusza Sikory - i dali temu wyraz - tacy mistrzowie rzeźby jak prof. Adam Myjak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

O przedmiocie i celu swej pracy tak mówi artysta:
Za główny temat mojej twórczości uznaję człowieka. Interesuje mnie to, co go otacza i determinuje, zarówno w aspekcie bezpośrednio widocznym jak i bardziej ukrytym. Stąd bryła figuratywna jest zawsze najważniejsza dla tego co robię. Sylwetka człowieka stanowi punkt wyjścia, główny materiał, szkielet dla nieuniknionych przeróbek, w których spełnia się moja ekspresja. W większości rzeźb odzwierciedlam sytuacje człowieka zagubionego w wielkim mieście. Jest on osaczony przez determinującą życie technologię, przytłaczającą atmosferę, w której ludzie miotają się w pogoni za szczęściem. Uwikłanie w emocjach to główny temat moich prac.

 
 
Rzeźby Sikory, te ostatnio powstałe, utrzymane w figuratywnej bryle noszą znamiona patosu, cierpienia, samotności. Obejrzane na fotografii, bez wyznacznika skali, robią wrażenie monumentalnych, tak jakby były pomnikami herosów. W rzeczywistości są to małe rzeźby nieznanych, szarych ludzi przeżywających swoje Wielkie Dramaty. 
  
 
 

      
 Wybrane prace:
 

 

 
   
 
 
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
Mateusz Sikora
- urodził się w 1971 roku w Warszawie. Kilkanaście lat mieszkał w Australii. Studia w Victoria College of the Arts, University of Melbourne, Australia. Zajmuje się rzeźbą. Brał udział w wystawach zbiorowych w Melbourne, miał także siedem wystaw indywidualnych w Polsce, Belgii i Australii. Otrzymał nagrodę Friends of the VCA Encouragment Award, Australia (1992), oraz VCA School of Art Encouragment Award, Australia (1993). Jego prace znajdują się w zbiorach Victorian College of the Arts Collection w Melbourne i University of Victoria w Melbourne, oraz w kolekcjach prywatnych w Australii, Polsce i Belgii.

    
Wystawa czynna do 25 lipca 2004
 
Foto: Tomek Sikora, Tomasz Chotomski  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           Galeria prac


Powrót