Marek Kwiatkowski - wystawa malarstwa w TPSP




Dnia 3 czerwca 2002 w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie odbył się wernisaż prac Marka Kwiatkowskiego.
 
Wystawa malarstwa profesora Marka Kwiatkowskiego w galerii TPSP jest okazją do poznania twórczości artystycznej zasłużonego opiekuna polskich zabytków. Profesor wystawia bardzo rzadko i niezbyt chętnie, nie jest profesjonalnym malarzem, nie kończył studiów akademickich w tym zakresie - za co, jak sam mówi - Bogu dziękuje. Dzięki temu nie uległ żadnym "izmom", a malowanie traktuje z wewnętrznej potrzeby ducha, jako formę odbieranego przez siebie otoczenia - natury i kultury. Malowanie sprawia mu - jak sam mówi - ogromną radość, maluje z natury przyrodę i architekturę. Prezentowane na wystawie obrazy nigdy nie były wystawiane. Pochodzą z ostatnich lat, choć są tu też prace wcześniejsze. 

Z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru profesor skomentował i określił swoją twórczość: 
"… Jestem epigonem. Moje malarstwo pochodzi z XIX wieku. Sztuki XX wieku nie cierpię, a XXI - jeszcze bardziej"

W katalogu wystawy autor prac napisał: 
"…Nie mam szkoły, nie jestem sławny, mało wystawiam, maluję jednak od lat. Sprawiam tym radość sobie, a może i tym, co się nie znają, afirmując świat poza nimi, ten FIZYCZNY. Inni szukają tłumacza -interpretatora odczuć własnych, nie twórcy. Śladem dziewiętnastowiecznych "naiwniaków' udaję się w PLENER.
Co za szczęście! A że osąd niewolników mody (przecież samej się niekreującej) może być nieprzychylny, czy to takie ważne u schyłku życia zabarwionego oglądaniem muzeów, łąk, obłoków i konarów z liśćmi lub bez. Nie mam tremy ujawniając wzruszenia osobiste, czyli to, co namalowałem. Sam się sobie dziwię, że to takie spokojne, choć tyle we mnie czerni."

 
 ________________________________________________________________

  
 

   
 
  
   
 
   



Marek Kwiatkowski - urodził się w 1930 r w Caen we Francji. Po ukończeniu liceum im. Józefa Poniatowskiego wstąpił na Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów rozpoczął pracę w Muzeum Narodowym jako asystent profesora Stanisława Lorentza. W 1960 roku został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich .W budynku Starej Pomarańczarni utworzył największą w kraju Galerię Rzeźby Polskiej. Zorganizował w odbudowanej Królikarni Muzeum im. Ksawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie. Twórca i współautor wielu projektów konserwatorskich i muzealnych, autor setek prac naukowych. Ostatnio zaangażował się w ratowanie ostatnich zabytków drewnianej kultury architektonicznej. Utworzył prywatne Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, w którego skład wchodzi obecnie kilkanaście obiektów. Malarstwo jest jego pasją. Maluje najczęściej realistyczne krajobrazy Mazowsza. Wystawia rzadko.


 
Wystawa jest czynna do 14 czerwca 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót