Konkurs OBRAZ ROKU 2002 rozstrzygniety!
W sobotę 29 marca 2003 r werdykt międzynarodowego Jury konkursu OBRAZ ROKU 2002 przyznał główną nagrodę Zbigniewowi Gorlakowi za pracę "Wilczyca". W niedzielę 30 marca 2003 r Jury zdyskwalifikowało nagrodzoną dzień wcześniej pracę.
Regulamin Konkursu wyraźnie mówił, ze zgłaszać można tylko prace powstałe w 2002 roku.
Artysta Zbigniew Gorlak niestety nie zastosował się do regulaminu. Skandal, który ma obecnie miejsce, całkowicie obciąża autora "Wilczycy". 
 
_________________________________
 


  
29 marca 2003 roku w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w pałacu Królikarnia - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy obraz roku 2002.

Niezależne, międzynarodowe jury w składzie: dr Evelyn Weiss (przewodnicząca ) - wicedyrektor Muzeum Ludwika w Kolonii, prof. Saverino Simi de Burgis z Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji oraz Geoges-Michel Kahn - prezes Khan Galerie - najbardziej renomowanej galerii sztuki współczesnej w Strasburgu, ogłosiło werdykt. Tytuł "Obrazu Roku 2002" przyznano pracy Zbigniewa Gorlaka "Wilczyca". 
Jednak jak już wspomnieliśmy, w dzień później werdykt ten został uchylony, a nagrodzona praca została przez Jury zdyskwalifikowana z powodu drastycznego naruszenia regulaminu Konkursu.
  
Wymiar finansowy Nagrody jest niespotykany w Polsce - 100 tysięcy złotych. Nagrodę fundują Ewa i Mariusz Świtalscy.
Wobec dyskwalifikacji pracy "Wilczyca" Jury postanowiło przyznać cztery równorzędne nagrody. Otrzymali je: 

Katarzyna Fijałkowska 
za pracę "Przeniesienie"
 
Jarosław Kwieclich 
za pracę "Autoportret"
 
Teresa Myszkin 
za pracę "Pejzaże intymne" 
 
Joanna Wawrzeczka 
za pracę "Panna mądra. Panna głupia" 
 
 
Wyróżnionym artystom gratulujemy. 
 

  
 
Sprawcy całego zamieszania zwanego skandalem naprawdę współczujemy. Swoją drogą, cóż by to był za konkurs, gdyby nie towarzyszył mu skandal, prowokacja i totalna krytyka! Zamiast ciepłych kluch, mamy sensację i poruszenie. Wszyscy powinni być zadowoleni. Autor zamieszania także. Pieniądze odpłynęły, ale sława pozostanie.
   
   
  
 
Ogłoszono też zwycięzcę Plebiscytu Publiczności. Wszystkie obrazy zakwalifikowane do konkursu były eksponowane w Internecie na stronach organizatora Konkursu "Obraz Roku 2002" - miesięcznika "Art & Business". Goście portalu www.artbiznes.pl jako swego faworyta wskazali Piotra Lemke i jego pracę "Popiersie z kwadratem" /otrzymał 522 głosy na 4678 głosów oddanych na 289 autorów/. Nagrodę publiczności stanowiła kaseta malarska Winsor&Newton ufundowana przez firmę Savel.
   
  
  
Miesięcznik "Art & Business" już po raz drugi zorganizował konkurs "Obraz Roku" Jego podstawowym celem jest promowanie współczesnego polskiego malarstwa. Stwarza też szansę debiutu młodym artystom. W tegorocznej edycji wzięło udział 1170 artystów. W szranki konkursu - mimo ryzyka - stanęli też twórcy znani, o ugruntowanej pozycji artystycznej i rynkowej.
Konkurs miał dwa etapy. Do drugiego etapu międzynarodowe jury wybrało 100 prac. Spośród tej setki dokonano wyboru pracy - w opinii jury - najlepszej.
Finałowa setka wybranych obrazów pokazana w Królikarni przed ogłoszeniem werdyktu jest taka, jakie jest współczesne malarstwo polskie. Postmodernizm w całej okazałości. Dowolność kierunków, technik, tematyki. Od abstrakcji do sztuki przedstawieniowej, przez realizm do prawie hiperrealizmu. Studia kolorystyczne i studia światła, prymat formy i prymat treści. Przesłania aluzyjne i dosłowne - posterowe. Tematyka także różnorodna, również, jak to się kiedyś mówiło zaangażowana społecznie. Jest wszystko! Wybrać spośród tych propozycji obraz najlepszy - to naprawdę karkołomne zadanie. Czy jury stanęło na wysokości zadania? Odpowiedź będą próbowali dać nam w najbliższym czasie krytycy. Nie czekając na ich opinie, można samemu także odnieść się do prezentowanych prac. Wystarczy wybrać się na pokonkursową wystawę. Będzie ona eksponowana w warszawskiej Królikarni do 17 kwietnia 2003 r. 
Od 29 kwietnia prace finalistów będą eksponowane na wystawie przedaukcyjnej Domu Aukcyjnego Rempex, gdzie też 11 maja odbędzie się aukcja.
 
Uroczystość ogłoszenia werdyktu Konkursu "Obraz Roku" 2002 spotkała się z nadzwyczajnym zainteresowaniem. Tak ogromna liczba gości spotykana jest na największych, prestiżowych wystawach w Zachęcie czy też w Muzeum Narodowym. Miłośnicy sztuki, artyści, animatorzy rynku sztuki, media, politycy - ledwie mogli się pomieścić w salach wystawowych Pałacu Królikarnia. 
Polska sztuka współczesna warta jest takiego zainteresowania. 
Przekonajcie się Państwo osobiście odwiedzając wystawę. 
   
   
  
  
  
  
Oficjalny komunikat Jury z 30 marca 2003r.
    

Warszawa, 30 marca 2003
Le Royal Meridien 
Bristol

Art&Business Prize 2002
Nagroda Obraz Roku 2002


W niedzielę 30 maraca 2003, jury (Saverio Simi de Burgis, Evelyn Weiss) zbadało obraz Zbigniewa Gorlaka "Wilczyca" w Galerii Królikarnia. Porównaliśmy bardzo starannie wszystkie części oryginalnego obrazu z barwną reprodukcją w katalogu Gorlak 2001. Nie znaleźliśmy żadnych różnic. Wszystkie detale są identyczne, także części malowane grubiej, czego nie można zrobić komputerowo.
Na koniec potwierdzamy nasze pierwsze wrażenie: oryginalny obraz jest tym reprodukowanym w katalogu. Wydaje się, że w żaden sposób nie uległ zmianie. Bardzo małe dwie plamki na środku oryginalnego obrazu to najprawdopodobniej krople, które spadły na płótno przez przypadek w czasie, kiedy przebywało ono w studio.

W tej sytuacji jury zadecydowało się podzielić nagrodę 100 000 złotych pomiędzy czworo wyróżnionych artystów.

Evelyn Weiss
Saverio Simi de Burgis
Georges-Michel Kahn

     
  

 
 PREZENTACJA NAGRODZONYCH PRAC:
 

    

Fijałkowska Katarzyna
"Przeniesienie"
   
 
  

Jarosław Kwieclich
"Autoportret"

   
    
 
 
Miszkin Teresa
"Pejzaże intymne"
  
   
 
 
Wowrzeczka Joanna
"Panna mądra, Panna głupia"

  
  
 

Piotr Lemke
Popiersie z kwadratem

    
 
Wystawa czynna do 17 kwietnia 2003
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
  
  Galeria prac


Powrót