Katarzyna Domańska - Basen - Fabryka Trzciny
W Galerii Klimy Bocheńskiej czynne są obecnie dwie wystawy. Wernisaż obu odbył się 31 marca. W galerii głównej prezentowany jest cykl „Niemateria” Mariusza Łukasika, a w Sali Plenarnej cykl „Basen” Katarzyny Domańskiej. Oboje artyście kontynuują swoje poszukiwania artystyczne drążąc konkretne zagadnienie i doskonaląc styl.
W przypadku Domańskiej są to obrazy o przesyconej kolorystyce, często ukazujące detale, zawsze na podstawie fotografii. Obecny cykl powstał według zdjęć podwodnych wykonanych w basenie. Na żadnym z nich nie pojawia się horyzont, przestrzeń, wszystko zamyka się w tafli wody, nawet leżak dryfujący na powierzchni nie daje szansy zobaczyć tego, co ponad wodą. To światło przenikające przez wodę stwarza przestrzeń. Poza tym relacje przestrzenne wydobywane są za pomocą różnic planów i perspektywę. Domańskiej udało się osiągnąć coś niezwykłego – wrażenie ruchu w sytuacji, kiedy jest to prawie niemożliwe: wszyscy doskonale znamy sekwencję ukazującą skok do wody – jest niezwykle dynamiczna, ale pojedynczy zatrzymany kadr już ów dynamizm traci. Natomiast u Domańskiej obraz powstały na podstawie fotografii, zatrzymanego kadru, zachował dynamizm! 

Mariusz Łukasik również pracuje z zagadnieniem przestrzeni, lecz w zupełnie inny sposób. U niego przestrzeń jest wielowarstwowa i powstaje z nałożenia różnych materiałów. Tym samym jest niejednorodna, poszarpana, refleksyjna. Staje się symbolem okaleczonego czasu. Podobnie kolorystyka – zgaszona, wojenna – przywołuje na myśl bezludzie, wymarły kraj. W swojej twórczości prowadzonej bardzo oszczędnymi środkami Łukasikowi udaje się zawrzeć bardzo sugestywną narrację i symbolizm. Umieszczenie różnych obiektów w obrębie jednego płótna wymusza widzenie ich w relacji i dialogu między sobą. Daje to szansę na zastanowienie się nad charakterem informacji i innych bodźców kształtujących naszą rzeczywistość, a jednocześnie podpowiada jaka jest natura takiej kreacji.
Wystawa jest bardzo ciekawa i warta zobaczenia.


 

 
 
 

 

 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

 
Katarzyna Domańska
  
  
  
  
  
  

Prace Katarzyny Domańskiej prezentowane na wystawie można kupić.
Specjalna zniżka na hasło Artinfo lub Internet - zobacz ofertę sprzedaży

_____________________

 

Mariusz Łukasik
 
  
  
  
  
  
     

 
   
 Noty biograficzne:
 

  
Katarzyna Domańska -
urodziła się w 1972 r. w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły. Dyplom uzyskała w 1995 r. Od roku 1995 brała udział w licznych prestiżowych wystawach zbiorowych oraz w wystawach indywidualnych.
 
Mariusz Łukasik jest artystą średniego pokolenia (1953). Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1973 – 1978 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w pracowniach prof. Andrzeja Rudzińskiego i Jerzego Tchórzewskiego. W 1980 roku na Międzynarodowym Konkursie Rysunku w Norymberdze zdobył główną nagrodę i tytuł rysownika miasta Norymbergi. W latach 1983 – 1984 był stypendystą rządu holenderskiego. W latach 1984-1985 studiował w Rijksakademie Van Beeledende Kunsten w Amsterdamie. Z zasady nie uczestniczył w wystawach zbiorowych. W 1984 roku wyjątkowo wziął udział w Biennale w Wenecji (Aperto ’84).
    

    
Wystawa czynna do 21 kwietnia 2005
 

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl 
  Galeria prac


Powrót