Jerzy Dmitruk - Pejzaż urodzaju

Wernisaż: 2012-03-23 19:00:00
W Galerii Attis od 23 marca możemy oglądać wystawę Jerzego Dmitruka. W piątkowy wieczór tuż po godzinie 19.00 w Galerii Sztuki przy ul. Starowiślnej 14 w Krakowie rozpoczął się wernisaż wystawy pt. Pejzaż urodzaju. Podczas otwarcia głos zabrał właściciel Galerii Ryszard Lachman, bohater wieczoru - Jerzy Dmitruk oraz gościnnie Prezes ZPAP Okręgu Krakowskiego prof. Stanisław Tabisz. Wystąpienia wprowadziły widzów w tematykę niezwykle urodzajnego malarstwa artysty.

Jerzy Dmitruk wychował się w duchu malarstwa spadkobierców kolorystów. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1986 roku w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Studiował również na Wydziale Grafiki, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietscha. Artysta w swojej twórczości łączy te dwa środki ekspresji, przekładając motywy graficzne na język malarstwa. Wspaniałym przykładem jest prezentowana ekspozycja. Preludium do malarskiego cyklu pt. "Pejzaż urodzaju" była graficzna seria pt. "Siewca urodzaju". Prace przedstawiają poetycką opowieść o siewcy – w cyklu grafik i arkadyjskim pejzażu – w obrazach prezentowanych na wystawie. Ekspozycja składa się dziewięciu płócien powstałych w ostatnich miesiącach i latach. Impasty i liczne warstwy farby świadczą o długim procesie twórczym. Mięsistość faktury koegzystuje z bogatą kompozycją obrazów. Warto wspomnieć o reakcji zwiedzających, którzy długo przypatrywali się pracom, czytali ich fragmenty. W tłumie zdało się słyszeć głosy o niezwykłej sile ekspresji koloru. Artysta czuje, widzi i myśli barwą, tworząc epifaniczną wizje rajskiego pejzażu. Niezwykle trafnie traktowanie koloru przez Jerzego Dmitruka opisała w relacji z wystawy Jolanta Antecka: "kolor zdaje się tu być jeszcze intensywniejszy, jeszcze bardziej manifestacyjnie radosny." [Pejzaż z orgią koloru w Galerii Attis,  "Dziennik Polski", nr 72]
Zapraszam do zwiedzania wystawy.
Wszystkie prace można obejrzeć do 10 kwietnia 2012 roku w Galerii ATTIS lub w multimedialnym katalogu z wystawy. Materiały kuratorskie oraz inne prace Jerzego Dmitruka dostępne są na stronie Galerii.
FotorelacjaPowrót