Jan de Weryha-Wysoczanski - Galeria Szyb Wilson

Katowicka galeria "Szyb Wilson" zaprasza na wystawę rzeźby Jana de Weryhy-Wysoczańskiego. Wernisaż odbył się 18 marca 2005 roku. Wystawa Weryhy-Wysoczańskiego pt. "Epifanie natury w późno-nowoczesnym świecie" jest kolejnym i w tak krótkim czasie trzecim odbywającym się pokazem jego prac w Polsce. Po polskim debiucie w 2004 r. w Galerii Kaplica przy Centrum Rzeźby Polskiej w Oronsku i właśnie zakończonej indywidualnej wystawie w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi, zaczyna się wystawa obecna, pokazująca przeszło sto obiektów artysty. Prace wyeksponowane są w olbrzymiej industrialnej przestrzeni architektonicznej Galerii Szyb Wilson. Jest to największa dotychczasowa wystawa, po przeszło dwudziestoczteroletniej pracy artystycznej Jana de Weryhy-Wysoczańskiego. Wszystkie wystawiane prace powstały w Hamburgu w Ausbesserungswerk, gdzie przez wiele lat aż dotychczas pokazywane były, jako stała ekspozycja artysty. 

"Moja artystyczna koncepcja polega na procesie zgłębienia istoty drewna jako materiału, zrozumienia jego struktury. Interesuje mnie stopień możliwości ingerencji w drewno w takiej mierze, by nie utraciło ono poprzez to niczego ze swej własnej tożsamości."
Jan de Weryha-Wysoczański


    
    
    
                             
  

      
 Wybrane prace:
 

   
 
     

 
  
 
 Nota biograficzna:Jan de Weryha-Wysoczański urodził się w Gdańsku w 1950 r. W 1976 ukończył Wydział Rzeźby, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. A. Wiśniewskiego i prof. A. Smolany. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Hamburgu. W 1998 został laureatem I nagrody, Prix du Jury w Salonie Wiosennym 98 w Luksemburgu. Brał udział w wielu wystawach, między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Belgii. Ostatnie wystawy to, wystawa pt. "Strenges Holz" w Kunsthalle Wilhelmshaven w Niemczech, wystawa pt. "Drewniany Kubik" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Galerii Kaplica, wystawa pt. "Drewno - archiwum" w Galerii Patio przy WSHE w Łodzi. 

    
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2005
 
  
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
 
 Galeria prac


Powrót