Jacek Sienicki - wystawa malarstwa

 
W galerii Kordegarda, 12 kwietnia 2001, rozpoczęła się wystawa, poświęcona zmarłemu w grudniu zeszłego roku Jackowi Sienickiemu.
Wystawa Sienickiego w Kordegardzie miała odbyć się na jesieni - w październiku 2001, jednak w związku z nagłą śmiercią artysty zdecydowano się wystawić prace już teraz, tak aby oddać Sienickiemu hołd i podziękowanie za to kim był dla świata artystycznego i co dla niego dokonał. 
Na wernisażu wystawy obecna była cała rodzina Sienickiego. Jego żona z trudem kryła wzruszenie i emocje związane z wystawą, dlatego postać artysty i jego twórczość przybliżyła zgromadzonym gościom pani Danuta Wróblewska - kierownik galerii.
Określiła malarstwo Sienickiego trafnie, mówiąc: "Jego malarstwo nie jest łatwe, nie jest on artystą tworzącym obrazy salonowo-kuluarowe. Nie są to obrazy do powieszenia w biurach banków i hotelach".Rzeczywiście obrazy Sienickiego wymagają chwili refleksji, wymagają aby przy każdym z nich odbiorca zatrzymał się i poświęcił chwilę czasu na zgłębienie zawartego przesłania. Z tego też powodu, można zgodzić się z twierdzeniem, iż malarstwo Sienickiego nie jest łatwe i dobrze się dzieje, że nie trafia do salonów, jako element dekoracji wnętrza. Niech jego obrazy pozostają w galeriach i kolekcjach osób, które rzeczywiście potrafią dostrzec piękno tego malarstwa i docenią ogromny talent artysty.


Wystawa podzielona była na trzy części tematyczne.
Pierwsza grupa obrazów to prace starsze, które powstały kilka lub kilkanaście lat temu. Dominują w nich odcienie szarości, ciemne zielenie i fiolety. 


Druga grupa obrazów to autoportrety, które artysta malował tuż przed śmiercią. Prezentują one artystę w sposób często trudny do rozpoznania, jedynie zarysy twarzy lub głowy.

       

Ostatnia grupa prac to prezentacje wnętrz. Tematem ich są różne zakątki pracowni artysty. Prace te również należą do grupy prac, które powstawały tuż przed śmiercią Sienickiego. Większość z nich to obrazy, które jeszcze nigdy nie były prezentowane.

      

 
 


 
Jacek Sienicki urodził się w 1928 roku w Warszawie. Zmarł w grudniu 2000 roku. 
Studia w warszawskiej ASP zakończył w 1954 roku dyplomem w pracowni Artura Nacht Samborskiego. Był wybitnym malarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - tytuł profesora uzyskał w 1981 roku.

Jacek Sienicki wychował kilka pokoleń malarzy, ucząc ich niezależności postawy artystycznej i moralnej. Był organizatorem i uczestnikiem słynnej Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1958 roku w salonie "Po prostu". Angażował się w życie środowiska warszawskiego z ramienia ZPAP. W latach 80-tych uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym. 
Malował głównie wnętrza, postacie ludzkie, pejzaże i martwe natury. Posługiwał się wąską paletą barw - szarości, złamanych zieleni, czerni, brązów, odcieni błękitów i fioletów, z czasem też świetlistą bielą. Nakładał farbę pełnymi pociągnięciami pędzla, nadając w ten sposób dramatyczny wyraz swoim dziełom.
Artysta zwykł mawiać, że malarstwo jest koniecznością. Miał swoją dewizę, która była zdaniem Witolda Wojtkiewicza - "człowiek powinien zająć swój kąt i wytrwać w nim do śmierci".

Sienicki uczestniczył w kilkudziesięciu znaczących wystawach zbiorowych, przygotowywał wiele prestiżowych prezentacji polskiej plastyki za granicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, z których najbardziej cenił nagrodę krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida za wystawę indywidualną w Zachęcie w 1974 roku. A także nagrodę im Jana Cybisa przyznaną przez środowisko artystyczne za całokształt twórczości (1984r.) oraz nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku w 1993 roku.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania, muzeów Bydgoszczy, Kielc, Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Radomia, Białegostoku, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i wielu innych. Bardzo duża liczba obrazów należy do prywatnych kolekcji.

 
 


Wystawa potrwa do 6 maja 2001.
W imieniu galerii serdecznie zapraszamy na wystawę.


Relacja przygotowana przez ARTinfoGaleria prac


Powrót