Inspiracje - wystawa malarstwa

Wernisaż: 2008-10-27 19:00:00
W galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny można zobaczyć wystawę zbiorową malarstwa, która nosi tytuł INSPIRACJE. Na wystawie prezentowane jest malarstwo artystów związanych z galerią, ale także malarzy debiutujących w Artinfo.pl.

Tytuł wystawy jest próbą określenia stylu współczesnego młodego malarstwa, którego nie da się zamknąć w jednym nurcie. Dla każdego z malarzy inspiracją w twórczości jest coś innego, czy to wydarzenie, które wpłynęło znacząco na życie artysty, czy to obserwacja zachowań międzyludzkich, czy po prostu znalezienie uniwersalnego języka plastycznego, który byłby zrozumiały dla wszystkich. Widz znajdzie odpowiedzi na te pytania poprzez kontemplacje bezpośrednio ze sztuką. Obrazy tworzą całość wystawy, jednak każdy artysta maluje w inny sposób, wypracowując przez lata swoją technikę.

Napięcie emocjonalne też jest zróżnicowane. Przyglądając się obrazom Daniela Krysty, odbiorca dostrzeże precyzje rysunku, manipulowanie fakturą. Widać, że artyście zależało na estetycznym wydźwięku pracy, na stworzeniu czystego obrazu poprzez "zabawę" płaszczyznami. Jego głośniki nie są tylko przedstawione jako urządzenie, ale jako temat malarski. Krysta pokazuje, że obiektem plastycznym może być wszystko. Z obserwacji świata zewnętrznego czerpie Agnieszka Migdałek. Zestawia energię i ruch ze statycznością i spokojem. Korzystając z kadrowania fotograficznego prowadzi dialog z widzem. Wykorzystuje do tego sprzęt multimedialny, który w dobie ery internetowej jest łącznikiem międzyludzkim. Utrzymuje swoje cykle malarskie w jasnej, pastelowej palecie barw. Malarstwo współczesne, wychodzące z pod pędzla Beaty Ewy Białeckiej, odnosi się do historii malarstwa, do przedstawień kultu matki w aspekcie chrześcijaństwa. Relacja kobiety trzymającej dziecko nie jest do końca dopowiedziana. Z jednej strony czuje się majestat matki i jej dystans do dziecka, ale z drugiej strony, po głębszej kontemplacji, czuje się matczyną miłość. Za srogością kryje się uczucie. Wszystkie obrazy Białeckiej nasycone są emocjami, widz odczuwa napięcie i podskórny niepokój. Podobne odczucia budzą obrazy Daniela Perełkiewicza. Człowiek przedstawiony jako marionetka, podwieszona, stłamszona lub zamknięta w klatce. Wchodząc w świat Perełkiewicza dostrzegamy, że klatka to obóz koncentracyjny, a człowiek to postać z klocków lego. Śmierć, wojna, spustoszenie to współczesny obraz rzeczywistości wg artysty. Nie widać nadziei nawet w nasyconych kolorach,wzorach i wielości wątków, którymi operuje Daniel. Zdaje się, że życie to gra o przetrwanie, która z góry skazana jest na niepowodzenie. Inspiracją dla Rafała Wilka jest jego najbliższe środowisko. Rafał malarsko fotografuje znajomych. Postaci umieszcza na tle dużych jednolitych płaszczyzn. Obrazy są stonowane, monochromatyczne, a tytuły świadczą, że artysta z lekką drwiną podchodzi do rzeczywistości. Kadry fotograficzne stosuje także Artur Trojanowski, ale jego inspiracją jest przede wszystkim postać ludzka. Najczęściej przedstawia relacje między partnerami. Maluje postaci jakby z góry, z ukosa. Ma się wrażenie, że są one obserwowane. Artysta operuje płaską plamą malarską. Znakiem rozpoznawczym Trojanowskiego jest barwa, której używa. Grafit w zestawieniu z oranżem.

Wystawa w Galerii Artinfo.pl to przegląd najnowszej sztuki. Inspiracją dla artystów jest przede wszystkim otaczający świat i środowisko, w którym żyją.

Galeria prac


Powrót