Ex libris – wystawa zbiorowa

Wernisaż: 2012-10-11 18:00:00
W Galerii Attis od 11 do 25 października można było obejrzeć wystawę „Ex libris – wystawa zbiorowa” na której zebrano ekslibrisy stworzone przez artystów z różnych środowisk twórczych całej Polski.

Ekslibrisy stanowią osobliwy rodzaj sztuki. Początkowo dedykowane bibliofilom, obecnie stanowią materiał poszukiwany przez kolekcjonerów. Te małe formy wykonywane są w różnych technikach graficznych, natomiast jedynym łączącym je elementem jest ich charakter i funkcja. Każdy ekslibris musi zawierać informacje na temat jego właściciela w formie tekstu oraz graficznych atrybutów.
Wśród nielicznych artystów tworzących ekslibrisy znajduje się grono jedenastu grafików i malarzy: Rajmund Aszkowski, Marcin Cziomer, Jerzy Dmitruk, Małgorzata Jenta-Dmitruk, Andrzej Dudek-Dürer, Tomasz Fronckiewicz, Ewa Młynarczyk, Zdzisław Nitka, Sławomir Nitendel, Edward Syty oraz Krzysztof Tomalski.

Prezentowana w Galerii Attis ekspozycja jest kolejną już, trzecią wystawą w ramach cyklu wystaw ekslibrisu i grafik wspomnianej grupy artystów. Wystawa w krakowskiej galerii prezentowała ich najnowsze prace. Każdy z wymienionych twórców specjalizuje się w innej technice graficznej. Krzysztof Tomalski tworzy w wypracowanej przez siebie technice alintaglio (sucha igła na płytach aluminiowych). Małgorzata Jenta-Dmitruk i Jerzy Dmitruk w pełnych symbolizmu grafikach łączą akwafortę i akwatintę. Zdzisław Nitka tworzy oszczędne w formie drzeworyty. Nowoczesne techniki graficzne wykorzystują: Andrzej Dudek-Dürer, Tomasz Fronckiewicz oraz Rajmund Aszkowski, który jest prekursorem ekslibrisu wykonywanego w digital art.

Warto wspomnieć o ekslibrisie Galerii Attis autorstwa Sławomira Nitendela. Praca ta była motywem przewodnim całej wystawy nawiązując do wiersza tego artysty, który powstał z okazji wystawy. Czytamy w nim: Jest taki bóg wegetacji, który siedzi u swojej bogini płodności (…) [Bogini i artyści, Sławomir Nitendel]. W mitologii frygijskiej bóg wegetacji Attis towarzyszy bogini płodności Kybele i tę parę widzimy na rzeczonym ekslibrisie.
Wszystkie prace można obejrzeć w multimedialnym katalogu z wystawy. Materiały kuratorskie oraz inne prace artystów dostępne są na stronie Galerii Sztuki Attis.Powrót