Cudotwórca i jego pięciu kolegów - wystawa Gruppy

W Galerii Milano na Saskiej Kępie trwa wystawa Cudotwórca i jego pięciu kolegów. Jest to pierwsza po ponad dwudziestu latach przerwy wspólna wystawa najnowszych prac twórców należących do legendarnej już Gruppy – formacji artystycznej, która w latach osiemdziesiątych komentowała PRL-owską rzeczywistość pokazując jej absurd, brutalność i irracjonalność.

Ostrość tych komentarzy narażała artystów na interwencje ówczesnej cenzury. Skład Gruppy (1982-1992) tworzyli artyści młodego pokolenia, absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak. Wystawom i wspólnym sesjom malarskim organizowanym przez Gruppę w latach 80 towarzyszyły koncerty, odczyty, a także prezentacje twórczości literackiej, w tym wierszy, których autorami byli członkowie formacji. Od 1992 roku artyści pracowali i wystawiali osobno.

Wystawa w warszawskiej Galerii Milano jest wyjątkową okazją, by zobaczyć aktualne prace twórców zebrane pod wspólnym tytułem Cudotwórca i jego pięciu kolegów, a także zapoznać się z reaktywowanym po latach pismem Gruppy – zatytułowanym Oj dobrze już… Wśród prac prezentowanych w Galerii Milano są m.in.: cykl rzeźb Włodzimierza Pawlaka Apoteoza Gruppy (2005-2007) będących aneksem do prezentowanych obrazów; fotografie Pawła Kowalewskiego z cyklu NIE WOLNO (2012); płótna przygotowane wspólnie przez Marka Sobczyka i Jarosława Modzelewskiego zatytułowane Zaglądanie pod obraz oraz Onet Dzierżyński (2011); pastele Ryszarda Grzyba i akryl Przy malowaniu (2010), a także płótna Ryszarda Woźniaka Szósta głowa i Portret podzielony (2010).

Galeria prac


Powrót