Wróć do artystów
MZ

MIEDZIŃSKI Zygmunt

(ur. 1956r.)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Absolwent Liceum Plastycznego (1976) i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom 1981, w pracowni malarstwa profesora Stanisława Teisseyre’a. Jest głównie pejzażystą, malarzem światła, ale też martwych natur, kwiatów i wnętrz. Uprawia malarstwo olejne na płótnie i deskach, akwarelę oraz rysunek. Zainspirowany starymi deskami, wypłukanymi przez wodę, maluje na nich poetyckie kompozycje krajobrazowe, wykorzystując tło i strukturę różnych gatunków drewna, często łącząc je ze sobą. Ostatni cykl prac, na deskach, nosi tytuł :,,Na wyspie świata”, w których utrwala ulotność rozświetlonego pejzażu, oszczędnie operując stonowanymi barwami. Wystawia często w Łagowie, miejscu swojego urodzenia(13.08.1956), który jak cała Ziemia Lubuska jest podstawowym źródłem inspiracji większości kompozycji malarskich.
Z powrotu do źródeł powstały trzy wystawy indywidualne:
„Łagów w malarstwie” – ekspozycja 40 płócien w Sali Rycerskiej, na Zamku Joannitów w Łagowie (lipiec - sierpień 1994);
„Barwami światła malowane” z cyklu „Pejzaże lubuskie”, na płótnie, deskach i w akwareli, pokaz 64 prac w Galerii „Fantazja” w Łagowie (październik - listopad 2002);
„Łagów i okolice w rysunku”, rysunki ołówkiem i rysunki lawowane (specyficzne rozprowadzenie barwy monochromatycznej na płaszczyźnie, wydobywającej delikatną grę półtonów) – 60 rysunków w Galerii „Fantazja”- Łagów, (maj - czerwiec 2004).
Obrazy, deski, akwarele i rysunki w zbiorach muzealnych w kraju i w wielu prywatnych kolekcjach na świecie.
Stała ekspozycja w Galerii Autorskiej „DESKA” w Poznaniu, os. B.Chrobrego 15/238.
MIEDZIŃSKI Zygmunt nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących