Wróć do artystów
KURKOWSKI Zbigniew

KURKOWSKI Zbigniew

(1936 - 2005)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodził się 13 czerwca 1936 r. w Krakowie. Studia na warszawskiej ASP na wydziale malarstwa rozpoczął pod kierunkiem Edwarda Kokoszki a po jego śmierci kontynuował w pracowni Aleksandra Kobzdeja, które ukończył w 1963 r.
Uprawiał malarstwo sztalugowe. Należał do tych malarzy, którzy sensu obrazu szukali w specyfice czystego malarstwa. Przez wielu nazywany abstrakcjonistą, nie zgadzał się z tym i choć malarstwo jego nie było realistyczne to z pewnością, jak twierdził, w odróżnieniu od malarstwa abstrakcyjnego nawiązywało do rzeczywistości. Kolor stanowił ważny element w jego obrazach. Zajmował się także rysunkiem, grafiką artystyczną, plakatem. Twórca martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych.
Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą oraz plenerach krajowych i międzynarodowych. Był wielokrotnym laureatem nagród kulturalnych oraz artystycznych za dzieł plastyczne (w 2001 r. odznaczony został srebrnym krzyżem zasługi przez ówczesnego prezydenta RP).
Obrazy jego weszły na stałe do kolekcji muzealnych m.in. Kraków, Kielce, do wielu galerii sztuki współczesnej, do zbiorów instytucji państwowych i do licznych kolekcji w kraju i za granicą (Kanada, Austria, Niemcy, Anglia, Szwecja, Włochy, USA, Australia, Nowa Zelandia).
Zmarł 16 listopada 2005 r. w Kielcach.
KURKOWSKI Zbigniew nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących