Wróć do artystów
RZ

RABSZTYN Zbigniew Antoni

(ur. 1958)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Artysta malarz i grafik, twórca filmów animowanych.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - dyplom wyróżniony medalem honorowym w pracowni wklęsłodruku w 1983 roku. Po studiach asystent w krakowskiej ASP.

Udział w wystawach sztuki od 1979 roku. Od początku lat osiemdziesiątych współpraca z wieloma galeriami sztuki w kraju i zagranicą, głównie z francuskimi galeriami sztuki w Troyes, Lyonie, Nicei i Paryżu. Udział w dziesiątkach wystaw i festiwali w Polsce, Francji, Niemczech, Austrii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Brazylii, Australii, Kanadzie, USA i Hiszpanii.
Twórca nurtu określanego jako restrukturalizm figuratywny. Dorobek artystyczny jako peintre-graveura, obejmujący zarówno malarstwo sztalugowe i ścienne, jak i rysunek, plakat, grafikę projektową i warsztatową, ilustrację, karykaturę, collage, działania multimedialne, projekty okładek książkowych i płytowych, film animowany, prezentowano na wystawach m.in. w Wiedniu, Warszawie, Krakowie, Paryżu, Helsinkach, Getyndze, Norymberdze, Madrycie, Los Angeles, Bostonie, Nowym Jorku, Reno. Autor neosecesyjnego fresku na frontonie willi „Domus Cornus Aureli” sąsiadującej z Rydlówką i Tetmajerówką w krakowskich Bronowicach Małych, fresku w kościele w Mokrej oraz fresku w gmachu Miastoprojektu przy Błoniach w Krakowie. Liczne publikacje artykułów, ilustracji oraz projekty wydawnicze m.in. dla Szpilek, Karuzeli, Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej, Echa Krakowa, Tygodnika Solidarność, Wiadomości Kulturalnych, Tiny, Cracovianów, Gońca Galicyjskiego. Przez kilka lat w Tygodniku Małopolska prowadził popularny cykl satyryczny pt. "Galicja w krainie czarów", dziś określany jako kultowy. Od 1993 roku współpraca z redakcją Gwiazdy Polarnej i tygodnika GP-Light (Stevens Point, USA). Autor storyboardu, projektów i serii rysunków do filmu animowanego o życiu i tradycjach Polonii w USA. Od 1994 r. udział w telewizyjnych programach edukacyjnych realizowanych przez Krakowski Ośrodek Telewizyjny na zlecenie TVP1. Współpraca z firmami fonograficznymi m. in. Gowi Records i UBX Michała Urbaniaka. Od 1997 roku, pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego i redakcji Dziennika Polskiego, dla uczniów studium dziennikarskiego, prowadził cykl wykładów z zakresu historii sztuki, sfragistyki oraz funkcjonowania obrazu w mediach. Od 1999 w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Współtwórca portretu abpa Józefa Bilczewskiego dla fasady Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie z okazji kanonizacji 23 października 2005 roku. Realizacja programów multimedialnych. Współpraca ze studiami filmów animowanych. Autor komputerowego opracowania kolorystyki postaci i beckgroundów amerykańskich filmów animowanych Duck For President, How Do Dinosaurs Get Well Soon, Where The Wild Things Are oraz Easter Egg Adventure. Ostatni z wymienionych filmów, wyselekcjonowany do Hollywood Film Festival w 2005 w Los Angeles, zdobył tego samego roku nagrody na Spudfest Film Festival i Jackson Hole Film Festival. Jego prace malarskie i graficzne znajdują się w zbiorach muzealnych, w galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Austrii, Anglii, Niemczech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Brazylii, Australii i Kanadzie, a także zdobią kościoły. Prowadzi autorski blog dotyczący problematyki sztuki i kultury pn. "Nieco o sztuce".
RABSZTYN Zbigniew Antoni nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących