Wróć do artystów
HW

HABEL Włodzimierz

(1942 - 1981)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1968 r.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1972 r.
Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu. Malarstwo studiował u prof. Tadeusza Brzozowskiego.
Zajmował się grafiką artystyczną, użytkową, oraz fotografią. Projektował plakaty, okładki, kompozycje ścienne, opakowania. Prace swoje wykonywał w technikach: guma arabska, serigrafia i inne. Był wykładowcą fotografii w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz na Politechnice Gdańskiej.
Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych ZPAP i ZPAF m. in. w V Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, w Salonie Fotografii Polskiej Złocisty Jantar 74, Foto Fuji Salon w Tokio, London Salon Royal Photographic Society, wystawiał w Wolksvangmuseum w Essen, w Hanoverze, Frankfurcie, Budapeszcie, Meksyku. Zorganizował wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m. in. w Galerii ZPAF w Warszawie w 1975 r., BWA w Sopocie w 1976 r. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach m. in. złoty medal FIAP, I nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Abstrakcyjnej w Zielonej Górze, nagroda w konkursie na plakat Gdańska. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała mu tytuł AFIAP (Artiste FIAP).
Prace Włodzimierza Habela znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granica m. in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Krakowie. Podczas jego ostatniego, tragicznie zakończonego, pobytu w Berlinie Zachodnim ukazało się szereg artykułów bardzo wysoko oceniających twórczość W. Habela w dziedzinie fotografiki i malarstwa m. in. w nr 12/1980 fachowego pisma „Le Fleir”
Prace Włodzimierza Habela należą na rynku kolekcjonerskim do rzadkości, ponieważ po jego niespodziewanej śmierci, rodzina zniszczyła jego dorobek artystyczny.
HABEL Włodzimierz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących