Wróć do artystów
PW

PAWELEC Władysław

(1923-2004)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Artysta-fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1966 roku. Przez ponad 30 lat zajmował się portretem i aktem kobiecym.
Był w Polsce niekwestionowanym pionierem fotografii erotycznej. Jego wystawy z lat siedemdziesiątych, m.in pierwsza z nich, ekspozycja Monika (1974), a także wydany w 1983 roku kalendarz erotyczny w nakładzie 200.000 egzemplarzy, odbiły się szerokim echem i spowodowały w Polsce znaczące zmiany w podejściu do fotografii aktu, oraz stały się przedmiotem zainteresowania mediów na całym świecie, co zaowocowało wydaniem albumu Friends of Zofia w 1985 roku przez amerykańskiego wydawcę Melrose Square Publishing. W 1999 roku została wydana książka artysty Fotografia Aktu, będąca przewodnikiem po świecie fotografii erotycznej, w roku następnym powstał, zrealizowany przez Telewizję Polską, film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości Pawelca Portret Artysty z nimfami w tle.
Brał udział w wielu wystawach, m. in. World Press Photo w Hadze (1966), APA International Exhibition of Photography w Tokio (1978). W 1984 roku miała miejsce indywidualna wystawa w Canon Photo Gallery w Amsterdamie.

PAWELEC Władysław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących