Wróć do artystów
EW
Witold Englender – Jastrzębie Zdrój
"Urodzony bardzo dawno temu, sześć lat później zaczął fotografować.
Dzięki temu nabawił się kilku tytułów (m.in. AFIAP, zdfp), paru wystaw indywidualnych i udziału w ponad dwustu wystawach pokonkursowych tu i tam.
Należał do KTF, JKF „N” i innych, obecnie jest, tylko i aż, członkiem honorowym Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Jest autorem „Krótkiego przewodnikach po zakładach fotograficznych Górnego Śląska od początku fotografii do końca I Wojny Światowej” (stypendium Marszałka Województwa Śląskiego) i „Małego co nieco nie tylko o fotografii” (wydanego przez Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne).
Fotografie otworkowe zaczął robić przy I OFFO niejako z przymusu, przy II OFFO z lenistwa, a przy trzecim już dla przyjemności." /Witold Englender/

Witold Englender – artysta fotografik (AFIAP), kolekcjoner starej fotografii (zbiór ponad 6000 zdjęć), organizator kilkudziesięciu wystaw i autor wielu felietonów popularyzujących historię fotografii, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (III OFFO – listopad 2009 r.).

Udział w konkursach i wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniosło mu 270 akceptacji na 209 wystawach. Zdobył na nich łącznie 13 nagród i 19 wyróznień. Brał udział w ponad 200 wystawach z kraju i za granicą, autor ośmiu wystaw indywidualnych. Był i jest członkiem licznych organizacji fotograficznych i nie tylko:KrakowskieTowarzystwo Fotograficzne (1964-1972) , Jastrzębski Klub Fotograficzny Niezależni (1973 – 2008), Harcerska Agencja Fotograficzna (1973- 1975, instruktor), Grupa Twórczej A-74 (1974-1979), Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne i (od 2001 r., członek honorowy), Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej (od 2001 r.).

Ma na swym koncie liczne tytuły, odzanczenia i nagrody m.in.: w 1992 roku uzyskał tytuł artysty (AFIAP) nadany przez Federation Internationale de l’Art Photographique, w 1999 otrzymał tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia Twórców – Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, w 2007 r. otrzymał Srebrny Medal “Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, ma jeszcze srebrną odznakę FASFwP. W 2002 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za upowszechnianie kultury.

Prowadzi liczne wykłady na Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych, prelekcje i pokazy z hisdtorii fotografi i nie tylko. Prowadzi w Jastrzębiu Zdroju, własną niekomercyjną galerię wystawową: Galeria Ciasna .
ENGLENDER Witold nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących