Wróć do artystów
DW

DEMBSKI Wiesław

(ur. 1933r. Ciechocinek)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Wiesław Dembski ur. się w 1933 r. w Ciechocinku na Kujawach, gdzie spędził dzieciństwo i okres wojenny. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum sztuk Plastycznych w Orłowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku u prof. Krystyny Łady-Studnickiej i prof. Jana Cybisa. Studiował także malarstwo ścienne u prof. Jacka Żuławskiego i grafikę artystyczną u prof. Zygmunta Karolaka. Dyplom ukończenia PWSSP i malarstwa uzyskał w 1958 roku. Nominacje na profesora w ASP w Gdańsku otrzymał w Warszawie w 1996 roku.
Po dwuletniej przygodzie z lotnictwem i żeglarstwem powraca do malowania. Przez nastepne 5 lat pracuje w Technikum Wikliniarskim w Kwidzynie a potem przez rok uczył bezrobotnych wikliniarstwa w Borach Tucholskich.
W czasie swojej długoletniej działalności artystycznej brał udział w ponad 200 wystawacg zbiorowych malarstwa i grafiki artystycznej. Zorganizował 51 wystaw indywidualnych malarstwa, grafiki i rysunku. Otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień w kraju i za granicą, a także Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi. W 1984 roku założył Międzynarodowy Klub 'Mezzotina". Był jego pierwszym prezesem i komisarzem szeregu wystaw międzynarodowych.
Artysta wiele podróżował, wyjeżdżał kilkakrotnie do Niemiec, na Węgry, do Francji, Rosji, Holandii, Czech, Włoch i Finlandii. W 1995 roku założył prywatną fundację, której celem jest coroczne zapraszanie do swojej galerii autorskiej w Ciechocinku artystów malarzy i garfików.
Jego prace znajdują się w bibliotekch: Narodowej w Warszawie, miejskiej w Bremie i polskiej w Paryżu, a także w muzeach w Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Olsztynie, Lublinie, Kaliszu, Lęborku, za granicą w muzeum w Kalmarze w Szwecji, w Muzeum w Turku, Raumie w Finlandii, w Ermitrażu w Rosji, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
DEMBSKI Wiesław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących