Wróć do artystów
BW

BIELAK Wiesław

(1943 - 2022)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Wiesław Bielak studiował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w latach 1963-69. Dyplom uzyskał w roku 1969 z oceną bardzo dobry z wyróżnieniem.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków aż do jego rozwiązania. Obecnie jest członkiem Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz członkiem Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego.
Jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi samodzielnie Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby.
Uprawia medalierstwo, małą formę rzeźbiarską i rzeźbę monumentalną, poruszając się swobodnie w wielu materiałach rzeźbiarskich, jednak kamień uważa za najszlachetniejszy materiał na rzeźby.
Wystawia indywidualnie oraz bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.
Posiada realizacje medalierskie i rzeźbiarskie, w tym pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie. Uczestniczy w wielu konkursach rzeźbiarskich, otrzymując wyróżnienia i nagrody, m.in.: III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1979), I nagroda ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik Wincentego Witosa w Warszawie (1983), brązowy medal na II Salonie Zimowym Rzeźby, Warszawa (1987), wyróżnienie I stopnia w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie (1988), I nagroda w Konkursie Zamkniętym na pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie (1988), nagroda Rektorska I stopnia za działalność pedagogiczną. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2007).

BIELAK Wiesław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących