Wróć do artystów
WANTUCH Wacław

WANTUCH Wacław

(url. 1965, Tuchów)
Dodaj do listy życzeń
(1)

Fotograf, pisarz, malarz, rzeźbiarz.  Jeden z najwybitniejszych polskich twórców fotografii aktu. Jego znakiem rozpoznawczym są zaskakujące ujęcia, a także mistrzowska gra światła na fotografowanej modelce.
Po ukończonych studiach na wydziale rzeźby w krakowskiej ASP zamienił dłuto na obiektyw, zajmując się fotografią.
Rok 2016 to dla Wantucha zakończenie obrazowania fotograficznego. Autor wraca do korzeni malarstwa olejnego. Własnoręcznie przygotowuje grunty kredowo-klejowe sprawdzone od średniowiecza. Samodzielnie uciera farby według receptur szkoły Flamandzkiej i Weneckich starych mistrzów laserunku.
Prace artysty stanowią gloryfikację kobiecego ciała. Dla autora krągłości  i łuki w kobiecej nagości stanowią obiekt fascynacji, nieustającej inspiracji zamienianej w pasję do pracy rysunkowej i malarskiej.
Tworzy w swojej pracowni na podkrakowskiej wsi. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, a także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Jest autorem ponad siedemdziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Wydano 4 albumy z fotografiami artysty.

Wystawy malarstwa Wacława Wantucha:
- BEZ KANTÓW, wystawa malarstwa, 27.01. – 26.02. 2022., Galeria Sztuki SPOT \ W. w Warszawie
- AKT. OBRAZY I RYSUNKI, 31.08 - 16.10.2022,  Centrum Kultury 105 Bałtycka Galeria Sztuki, Koszalin, organizacja Agencja Zegart, we współpracy z Galerią Sztuki SPOT\W.
- AKT. OBRAZY I RYSUNKI, 23.04 - 03.06.2022,  Galeria Sztuki Współczesnej im. A. J. Ściesińskich, Kołobrzeg, organizacja Agencja Zegart, we współpracy z Galerią Sztuki SPOT\W.
- AKT. OBRAZY I RYSUNKI, 18.02. – 13.03.2022, Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnica, organizacja Agencja Zegart, we współpracy z Galerią Sztuki SPOT\W.

WANTUCH Wacław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących