Wróć do artystów
NV

NOWAKOWSKI Voytek

(ur. 1959 r., Łęczyca)
Dodaj do listy życzeń
(0)
"Urodziłem się w 1959 w Łęczycy, małym mieście o tysiącletniej historii, w mieście zamków, starych kamienic i kościołów. Zacząłem malować gdy miałem około 8 lat – wtedy też spędzałem wiele godzin na przeszukiwaniu starych budynków i ruin zamków w poszukiwaniu skarbów i antyków. Pewnego dnia znalazłem stare pudełko farb olejnych i jakieś obrazy. Byłem oczarowany wspaniałością starych rzeczy i zacząłem je kolekcjonować, kochać je i cenić. Wielokrotnie miałem okazję by odwiedzić muzeum, które znajdowało się w naszym łęczyckim zamku, podziwiałem tam stare meble, rzeźby i oczywiście obrazy. Doświadczenia te i tajemnicze moczary otaczające Łęczycę miały ogromny wpływ na moją pracę i życie. Ciemności lochów zamku i legendy o diable Boruta, który był opiekunem łęczyckiego skarbu, pojawiają się w mojej pracy dosyć często. Od tego czasu używam farb olejnych i stosuję techniki starych mistrzów, pod wpływem których jestem – Johna Martina, Rembrandta, Rubensa, Van Dyka, i tworzę mój własny magiczny świat z moich snów i wyobrażeń na temat życia i śmierci w atmosferze tajemnicy.

W 1986 roku zdecydowałem się opuścić Polskę i wyjechać do Rzymu, gdzie malowałem i mieszkałem przez 2 lata. Większość moich prac zostało nabytych przez krytyka i miłośnika sztuki Mario Tesorio. Po 2 latach zdecydowałem się wyjechać z Włoch i znalazłem się w Kanadzie. Przez 13 lat wystawiałem prace w kilku galeriach sztuki, jak również pracowałem w przemyśle filmowym. W 2003 roku przeprowadziłem się do przepięknego Vancouver i mieszkam tam w chwili obecnej." /Voytek Nowakowski)

Prace Wojtka są w wielu kolekcjach, między innymi w prywatnej kolekcji sztuki Papieża Jana Pawła II w Watykanie oraz w kolekcjach: Terri Clark, Lissy Gibons, Stephena Meadows’a, Jackie Chan’a, w kolekcji Alberta Foundation for the Arts, The Grant MacEwan Library oraz w innych kolekcjach w Kanadzie, Polsce, Holandii, Danii, Niemczech, we Francji, Austrii, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.
NOWAKOWSKI Voytek nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących