Wróć do artystów
WT

WIECH Tomasz

(ur. 1979 r.)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Tomasz Wiech (ur. 1979) - absolwent politologii UJ, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, fotoreporter Gazety Wyborczej. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Press Photo w kategorii "Ludzie" (2006) i III nagrody za zdjęcie pojedyncze w kategorii "Życie codzienne" na World Press Photo (2009), a także m.in. Konkursu BZ WBP Press Foto 2007 i 2007 oraz konkursu tygodnika Newsweek (2006) i magazynu Pozytyw (2005).

Interesują go ludzie i sposób, w jaki żyją, czego wyrazem jest m.in. cykl zdjęć z pogranicza polsko – niemieckiego, z krakowskiej Nowej Huty, projekt dokumentujący codzienne życie pracowników korporacji, czy poruszająca seria portretów Pokolenie 1906.

Jego prace eksponowane były na wystawach zbiorowych, jak m.in. Ludzie. Wydarzenia. Przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej (Warszawa, Galeria Zachęta, 2009), Red, White and Other colours (Kaunas Photo Festiwal, Litwa), czy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009) i indywidualnych, m. in. Chorzów Dream (galeria Pauza, Kraków, 2009), Droga przez Rumunię (Willa Decjusza, Kraków 2007), czy, wystawa plenerowa Podgórzanie w Parku Bednarskiego w Krakowie. W 2009 r. prowadził warsztaty fotograficzne z młodzieżą w ramach programu Ukryte Skrzydła, organizowanego przez Fundacje Teatru Ludowego, a także warsztaty z dziećmi w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz warsztaty fotograficzne z uczniami z Polski, Litwy, Portugalii i Hiszpanii w ramach festiwalu ToTu w Staszowie.