Wróć do artystów
JT

JURA Tomasz

(1943-2013)
Dodaj do listy życzeń
(2)
W 1968 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i na zawsze związał się zawodowo z macierzystą uczelnią. Przeszedł wszystkie stopnie naukowe, od asystenta do profesora zwyczajnego. W trakcie trwającej 45 lat kariery akademickiej pełnił funkcje Dziekana i Kierownika Katedry Projektowania Graficznego. Na przestrzeni tych lat prowadził kilka pracowni, w ostatnich latach prężnie działającą Pracownię Ilustracji i Rysunku Użytkowego.
Z niespożytą energią inicjował i organizował kolejne ważne wydarzenia w katowickiej ASP. Zapraszał na spotkania autorskie wybitnych przedstawicieli świata sztuki, rozpoczął tradycję publicznych obron dyplomów "na zewnątrz" uczelni, a przede wszystkim powołał i przez lata organizował AGRAFĘ - Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej - dziś imprezę z dwudziestoletnią tradycją, o zasięgu międzynarodowym. Udzielał się również poza uczelnią, w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Karykatury, katowickich oddziałach Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Artystów Fotografików, był współzałożycielem Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Wykształcił grono dyplomantów, asystentów, doktorantów, którzy dziś tworzą kadrę naukowo-dydaktyczną katowickiej ASP.
Jednak przede wszystkim był wybitnym grafikiem-projektantem, wszechstronnym, niezwykle aktywnym. Już jako student zdobywał nagrody w konkursach projektowych, pierwszą wystawę indywidualną miał już po drugim roku studiów, a później było ich blisko 100. Stworzył setki plakatów, dziesiątki grafik, i tysiące rysunków satyrycznych, najbardziej znanym jest „365 pozycji na 365 dni". Projektował okładki, książki autorskie. W latach 70-tych projektował okładki do „Szpilek", „TY i JA", a także ilustrował dla wielu innych magazynów, m.in. „Panoramy", "Wprost", "Playboya", "Nie", "Tak i Nie", "Ekranu". Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana m.in. Złotym Medalem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Srebrnym Medalem na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie, dwukrotnie „Srebrną Szpilką”.
JURA Tomasz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących