Wróć do artystów
HT

HUNTER Tom

(ur. 1965)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Absolwent Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie (1997). W 1998 r. otrzymał John Kobal Photographic Portrait Award. Był pierwszym artystą, fotografem, któremu National Gallery w Londynie poświęciła monograficzną wystawę (2006).
W wieku 25 lat Hunter przybył do Londynu, by studiować fotografię w London College of Printing. Zamieszkał w dzielnicy Hackney, gdzie koczowali głównie artyści. Huntera, po lektury lokalnych gazet, skąd dowiedział się, że zamieszkana przez niego ulica opisywana jest jako „zalane przestępczością, zrujnowane getto” rozpoczął sporządzanie wielkoformatowych portretów swoich współmieszkańców. To miasto dostarcza mu inspiracji i stanowi ciekawy temat dla fotografa.
Wyjątkowym cyklem fotografii jest seria "Retrospekcje" ("Flashbacks") przygotowana z okazji otwarcia galerii muzeum poświęconej współczesnemu Londynowi, przedstawia XXI-wiecznych londyńczyków w prawdziwych kostiumach pochodzących z XVII-XX wieku.
Jego prace były prezenitowane m.in.: w The Saatchi Gallery w Londynie (1999 "Neurotic Realism"), w White Cube w Londynie (2000 "Life and Death in Hackney"), w londyńskiej National Gallery oraz The Graves Art Gallery w Sheffield (2006 "Living in Hell and Other Stories") jak również w Polsce, w 2009 r., w galerii Pauza (Kraków) oraz w Centrum działań Twórczych 1500m2 (Warszawa) mozna było oglądać wystawę "A Journey Back".
Prace Huntera znajdują się w zbiorach Galerii Tate, Muzeum Wiktorii i Alberta, Charlesa Saatchiego i Eltona Johna.
HUNTER Tom nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących