Wróć do artystów
RT

ROLKE Tadeusz

(ur. 1929)
Dodaj do listy życzeń
(2)
Urodził się w Warszawie. Zaczął fotografować już podczas II wojny światowej. Studiował historię sztuki. Studiów nie ukończył z powodu aresztowania. Jako uczestnik Powstania Warszawskiego zostaje wywieziony na roboty do Niemiec. W 1951 będąc studentem historii sztuki zostaje uwięziony za rzekomy udział w "stowarzyszeniu antypaństwowym". Po odwilży pracuje w tygodniku Stolica oraz mitycznym miesięczniku Polska.
W 1955 roku zaczął intensywnie fotografować. Wkrótce potem został przyjęty do ZPAF. Pracował dla tygodnika "Stolica", później w miesięczniku "Polska". W 1970 roku osiedlił się w Niemczech. Publikuje w czasopismach: Stern, Der Spiegel, Die Zeit, ART i innych. W Hamburgu zrealizował cykl Fischmarkt. Dokumentował miejscowe życie artystyczne. W latach 80. wrócił do Polski. Wystawiał w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, współpracował z prasą niemiecką. W latach 90. wystawiał w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA Bielsko - Biała, Wilnie i Bratysławie.
Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF.
Ostatnie publikacje: album Fotografie 1944-2005 wydany przez Fundację Galerii Foksal w Warszawie (2006), książka Hier waren wir (Tu byliśmy) wydana przez wydawnictwo edition foto-TAPETA Berlin-Warszawa (2008), którego Tadeusz Rolke jest współzałożycielem.
Ogromny dorobek fotograficzny Tadeusza Rolke opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego. Na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.

Ważniejsze wystawy: Żywym i umarłym, wraz z Jerzym Budziszewskim, synagoga w Tykocinie, 1986, Galeria BWA w Białymstoku, 1986, Stowarzyszenie Architektów Polskich w Warszawie, 1986; Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko..., 1997, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; Sąsiadka, wspólnie z Chrisem Niedenthalem, Galeria Zachęta w Warszawie, 2001; Galeria Stiklo karoliukai w Wilnie, 2002; Before and After 1945 – Poland, 2002, Striped House Gallery w Tokio; Baja Mare, 2002, Fundacja Galerii Foksal w Warszawie; Tu byliśmy, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, 2003, Muzeum Narodowe w Bratysławie, 2003, Festiwal Est-Ouest w Die we Francji; Fischmarkt, Triennale Fotografii w Hamburgu (jako gość specjalny), 2002; Miejsca, Instytut Polski w Paryżu, 2005; retrospektywna wystawa, Galeria Fotografii w Kownie, 2005; Hier waren wir, Friedrich-Ebert-Stiftung Gallery w Berlinie, Karl Marx Haus w Trewirze, 2006; To nie wszystko we Wrocławiu w Dolnośląskiej Galerii Fotografii - Domek Romański we Wrocławiu, Galeria M w Poznaniu, 2008, Anna Roza Art Gallery w Oslo.