Wróć do artystów
CS

CHLEBOWSKI Stanisław

(1890 Braniewo – 1969 Gdańsk)
Dodaj do listy życzeń
(1)
Malarz, rysownik. W 1908 podjął studia architektoniczne w gdańskiej Wyższej Szkole Technicznej, malarstwo w pracowni A. von Brandisa i F. Pfuhle. W 1915 uzyskał dyplom inżyniera. Już w 1912 r. odbyła się indywidualna wystawa jego prac w gdańskiej Katowni.
W latach 1915-18 kontynuował naukę w Berlinie w pracowni Lovisa Corintha, zgłębiając tajniki impresjonizmu. Od roku 1921 regularnie, co dwa lata, wyjeżdżał   do Paryża. Studia paryskie zaowocowały wzbogaceniem środków artystycznych oraz uwrażliwieniem na kolor, co widoczne było szczególnie w pejzażach i wedutach. Gdańsk i jego okolice były często podejmowanym przez artystę tematem. Widoki gdańskich uliczek utrwalał on także w technice pastelu. Poza nimi chętnie malował martwe natury, kwiaty i owoce. Przy użyciu środków impresjonistycznych wykonywał również portrety.
W okresie międzywojennym brał udział w życiu artystycznym Wolnego Miasta. Należał do Union Internationalen Kunstler z siedzibą w Düsseldorfie oraz do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Znaczna część  dorobku artystycznego Chlebowskiego uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.
CHLEBOWSKI Stanisław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących