Wróć do artystów
SS

SACHNO Sergiusz

(ur. 1945)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodził się w Chinach. Ukończył liceum im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie. Do marca 1968 r. studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, który ukończył w 1970 r. Fotografią zajmuje się od 1972 r. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, ponadto uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m.in. w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie. Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Twórca licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Autor wystawy "Stulecie Polaków", eksponowanej w 1999 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie w wielu krajach europejskich, oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych.
Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, współpracował z czasopismami "Film", "Kino", "Scena", "Twój Styl", "Pani", "Uroda" i z wieloma innymi. W 1979 r. otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal Miasta Paryża za działalność fotograficzną, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Od 1979 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz.
Zajmuje się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu w Studium Fotografii przy ZPAF, jest również wykładowcą fotografii reklamowej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Doktorat z fotografii uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
SACHNO Sergiusz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących