Wróć do artystów
WR

WOŹNIAK Ryszard

(ur. 1956 r., Białystok)
Dodaj do listy życzeń
(8)
Ryszard Woźniak - Malarz, autor tekstów i wystąpień, pedagog.

Urodził się 13 czerwca 1956 roku w Białymstoku. Maturę zdał w XVII L.O. im. A.F. Modrzewskiego w Warszawie.

1975 1976 - był sanitariuszem, a później terapeutą zajęciowym w Klinice Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

1976 - 1981 studiował malarstwo pod kierunkiem profesora Stefana Gierowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W czasie studiów działał w Kole Naukowym Wydziału Malarstwa.

1982 - 1992 współtworzył (z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem i Markiem Sobczykiem) formację artystyczną GRUPPA, był współwydawcą jej pisma "Oj dobrze już" i fundatorem Stypendium imienia Potencjału Białego Sera. Uczestniczył w większości wystaw i wystąpień Gruppy.

1982 - 1988 pracował na stanowisku wykładowcy w Pracowni Technologii i Technik Malarskich w warszawskiej ASP kierowanej przez docenta Ryszarda Wojciechowskiego. Odszedł na własną prośbę.

1986 (z Ryszardem Grzybem) przebywał w Berlinie Zachodnim na stypendium z europejskiego funduszu dla Solidarności.

1985 - 1989 wykonał (z Markiem Sobczykiem) unikalną polichromię w cerkwi neounickiej
w Kostomłotach nad Bugiem.

1993 - 1994 z Jarosławem Modzelewskim i Markiem Sobczykiem współtworzył prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie w której uczył rysunku i malarstwa.

1996 powrócił na krótko do praktyki terapeuty zajęciowego w Klinice Nerwic warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

1995-2000 współtworzył Stowarzyszenie KRAAA (Kolektywny Ruch Animacji Aktywności Artystycznej), które działało w oparciu o prywatną przestrzeń wystawienniczą, Galerię Mieczykowa 7, animował Galerię PWW Pracownia Wolnego Wyboru, w Zielonej Górze. Należał do grona fundatorów nagrody dla wyróżniających się studentów w ramach Funduszu na Rzecz Popychania Sztuki do Przodu im. Jerzego Ludwińskiego, działającego w Zielonej Górze.

Od 1992 roku samodzielnie prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

Jest autorem koncepcji: „Sztuka sprzeciwu” i „Sztuka podziwu”, laureatem nagród w dziedzinie sztuk plastycznych, autorem unikalnej polichromii w cerkwi neounickiej w Kostomłotach nad Bugiem. Prace malarskie Ryszarda Woźniaka znajdują się w prestiżowych państwowych kolekcjach muzealnych i w ważnych zbiorach prywatnych.

Od 2003 roku jest redaktorem strony internetowej www.artpilot.pl prezentującej sztukę wybranych studentów i absolwentów oraz promującej malarstwo i inne koncepcje obrazu.

Prace w instytucjonalnych zbiorach publicznych:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin
Zachęta Sztuki Współczesnej, Zielona Góra i Gorzów Wlkp.

oraz w instytucjonalnych zbiorach prywatnych:

Kancelaria WG&M,
Fundacja Egit,
Kolekcja Banku BPH,
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Pokaż
44
44

WOŹNIAK Ryszard (ur. 1956 r., Białystok)

"Debil, dziwny ląd, geniusz" z cyklu "Krok w tył", 1993

olej/płótno, 112 x 102 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'RYSZARD WOŹNIAK | DEBIL, DZIWNY LĄD, GENIUSZ | z cyklu | 1993 KRDK w TYŁ | olej, 112x102cm'

DESA UNICUM 29.06.2021

Cena wywoławcza:

droit de suite

Estymacja:

25 000 - 35 000 zł