Wróć do artystów
HR

HLAWACZ Roman

(ur. 8.04.1944 r., Tarnopol)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Artysta fotografik, członek ZPAF
W dorobku ponad 400 zbiorowych wystaw fotograficznych, konkursów filmowych krajowych i zagranicznych oraz ponad 40 wystaw indywidualnych.
Autor i wydawca albumów fotograficznych m.in.: Moszna - zamek i park, Jubileusz ZAK, Śląsk Opolski - zabytki i przyroda, Przyroda Śląska Opolskiego, Góra Św. Anny.

Wraz z rodziną po zakończeniu II wojny Œświatowej dotarł do Rudzieńca Gliwickiego, a następnie do KoŸla-Portu. Uczęszczał do szkoły Podstawowej w Kłodnicy i w KoŸlu. Mieszkał w KoŸlu Porcie do 1963 roku (początkowo przy ulicy Krótkiej (obecnie Jasna), późŸniej przy Młynarskiej ,a następnie przy ulicy Lipowej (obecnie Chełmońskiego). Z czasów szkoły podstawowej miło wspomina przyjaŸń z Tomaszem Horakiem.
Absolwent Studium Fotografii i Filmu w Warszawie (specjalizacja filmowa) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (praca dyplomowa z zakresu percepcji sztuki fotograficznej).

Instruktor fotografii i filmu kat. „S”. Pracownik „Życia Blachowni” i członek klubu filmowego „Groteska”. Był fotoreporterem miesięcznika OPOLE, a także wykładowcą Studium Kulturalno-Oœwiatowego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Jest prezesem Oddziału Opolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczył w ponad 350 zbiorowych wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Podczas urlopu twórczego w Wenezueli zrealizował w Caracas dwie wystawy: „Okna i drzwi La Guaira” (1993) i „Zapis fotologiczny” (1984). Cykl wystaw „Wędrówki do ludzi” prezentował w Opolu (od 1987), Krakowie (1989) oraz na Węgrzech (1989). Był także autorem wystaw „Tematy Opolskie” (1981), „Moszna w Fotografii” (1992) oraz „Skalne miasta” (1993). Zrealizował ponad 40 wystaw indywidualnych. Wydał albumy fotograficzne: „Moszna - zamek i park", „50-lecie", „Œlšsk Opolski - zabytki i przyroda". Prowadził Autorskie Studio Fotograficzne. Obecnie prowadzi wspólnie z małżonką Jagodą wydawnictwo „Oficyna Piastowska”. Album „ŒŚląsk Opolski – zabytki i przyroda” do zrealizowania którego zaprosił nie tylko fotografików ale także znawców regionu z innych dziedzin, okazał się dużym sukcesem wydawniczym i został wyróżniony jako „Najlepszy Produkt Opolszczyzny 2000". Doceniono go jako narzędzie promocji regionu, znalazł także uznanie wœród przewodników turystyki .

HLAWACZ Roman nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących