Wróć do artystów
Radosław Anger – Poznań

Mając 22 lata, zmienia kierunek swojej edukacji i rozpoczyna naukę w Wielkopolskiej Szkole Fotografii, tam ulega fascynacji fotografią, sztuką oraz kamerą otworkową. W 2002 roku kończy szkołę dyplomem pt. „Fotografia Otworkowa” (promotor Janusz Oleksa). Prace dyplomowe powstają przy pomocy własnoręcznie wykonanej camery obscury i stykowych odbitek czarno-białych (przy tej technice pozostaje do dziś). Bierze udział w podyplomowej, zbiorowej prezentacji fotograficznej w górskim schronisku „Strzecha Akademicka” (Karpacz Górny).

W 2004 roku w Poznaniu pokazuje prace otworkowe na wystawie „Galeria Bezdomna” w Starym Browarze. W międzyczasie wciąż poszukuje, realizuje się w innych dziedzinach, dokształca się kulturalnie, zgłębia podstawy psychologii, lubi „dobre” kino, sporadycznie puszcza muzykę z gramofonów w poznańskich klubach. Pojawia się na warsztatach bębniarsko-muzycznych, prowadzonych przez muzyka i kompozytora Zbyszka Łowżyła, przez kilka następnych lat rozwija się tam, uczestniczy w koncertach oraz projektach artystyczno-muzycznych.

Obecnie skupia się bardziej na fotografii, w tym twórczości otworkowej. Część prac festiwalowych pochodzi z dyplomu, reszta jest jego kontynuacją. W zdjęciach otworkowych dostrzega swobodniejsze, bardziej indywidualne możliwości kreowania rzeczywistości niż w fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Cechy camery obscury są bardziej pierwotne, ale mogą też pozwalać rejestrować pełen „realnych” szczegółów analogowy obraz, w którym jednak pewne elementy kontrastują i odbiegają od rzeczywistości (widzianej przez ludzkie oko). Poruszający się w czasie światło-cień, szeroka perspektywa, ruchoma przestrzeń (obiekty, pewne zdarzenia), brak obiektywu itp. wpływają na obraz, który nie jest „krótką” zatrzymaną chwilą, lecz wyraźnym przedziałem czasowym, w którym może wiele się zdarzyć oraz zmienić. Obraz taki może za każdym razem nieść w sobie jakąś tajemnicę, która pociąga…
ANGER Radosław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących