Wróć do artystów
PAWIŃSKI Piotr

PAWIŃSKI Piotr

(ur. 1953)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Piotr Pawiński urodził się w 1953 roku w Wieluniu. W latach 1973-1976 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u Józefa Hałasa i Władysława Hasiora. Zaliczył też kilka semestrów fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim.
W latach 1975-1976 pracował przy konserwacji śląskich zabytków architektury: w Zamku Książ i w klasztorze pocysterskim w Lubiążu. W 1975 roku mieszkał w Zakopanem, a w latach 1976-1990 w Warszawie. W 1990 roku przeniósł się do Małopolski do rodzinnego Rozwadowa. Od roku 2004 ponownie mieszka i pracuje w Warszawie.
W czasie pierwszego długiego pobytu w Warszawie współpracował z licznymi muzeami, w tym z Muzeum Narodowym, wykonując na ich zamówienie kopie dzieł dawnych mistrzów. W roku 1996 wykonał według własnego projektu zbiór fresków w kościele Św. Józefa w Warszawie.
Przez długi czas jego ulubionym gatunkiem malarskim był portret, chociaż ma w swoim dorobku również liczne pejzaże i martwe natury. Od kilku lat tworzy kompozycje inspirowane antyczną rzeźbą grecką.
Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Duży zbiór prac artysty posiada także ceniony w świecie producent farb i innych artykułów dla artystów plastyków firma Talens, na zlecenie której prowadzi testy farb, podobrazi i gruntów.
PAWIŃSKI Piotr nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących