Wróć do artystów
WP

WOJTYNA Paulin

(1913-2014)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Paulin Wojtyna urodził się w Korniaktowie koło Łańcuta. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Gimnazjum Klasycznym w Jarosławiu w 1933 roku. W latach 1938-1939 był słuchaczem Wiejskiego Uniwersytetu Ludowego w Gaci Przeworskiej. Od września 1941 do lutego 1943 studiował w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie (Kunstgewerbeschule), zakonspirowanej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie okupacji brał udział w ruchu oporu w szeregach Batalionów Chłopskich.
Po wojnie rozpoczął studia rzeźbiarskie i konserwatorskie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie , dyplom uzyskał w 1951 roku.
Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną w krakowskiej ASP, gdzie uczył rzeźby do przejścia na emeryturę w 1978 roku. Równolegle wykazywał dużą aktywność twórczą realizując rzeźby w różnych materiałach, uprawiając malarstwo i rysunek oraz biorąc udział w licznych wystawach.
Zajmował się również konserwacją architektonicznej rzeźby kamiennej na terenie Małopolski. Mieszkał i tworzył w Krakowie.
WOJTYNA Paulin nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących