Wróć do artystów
HO

HERDEMERTENS Otto

(1891 – 1960)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Gdański mistrz akwareli

Malarz Otto Herdemertens (1891–1960) urodził się 28 września 1891 roku w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 1905 do 1911 roku uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku. Wielce uzdolniony artystycznie spełniał się w technice akwareli. „Ze szczególną wrażliwością na najdrobniejsze niuanse dane mu było zwykłe farby wodne … przekształcać w blask, przy czym przejrzystością białego papieru często oddawał zarówno najczystszą i najwyższą pełnię jasności promieni słonecznych, jak i ich odbijanie się w samotnym jeziorze” (Wilhelm Brauer).
Namalował wielkoformatowe malowidło olejne w poczekalni dworca głównego w Lubece. Jest twórcą obrazu „Katedra w Lubece” oraz – jako wspomnienia swojej gdańskiej ojczyzny – widoku „Kościół Najświętszej Marii Panny od strony ulicy św. Ducha”. Inne motywy, które powstawały w stylu impresjonistycznym, znaki szczególne Gdańska, to: „Żuraw zimą”, „Dom Przyrodników”, „Ulica i Brama Mariacka”, „Kościół NMP i Kaplica Królewska” oraz częste przedstawienia typowych dla ulic starego Gdańska portali i przedproży.
Liczne są jego pejzaże z motywami morskimi, malował plaże Zatoki Gdańskiej, Mierzei Kurońskiej, Zatoki Botnickiej albo terenów zalewowych Morza Północnego.
Otto Herdemertens swoje wykształcenie artystyczne rozwijał i pogłębiał u profesora Ötkena w Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Berlinie. Jako malarz pejzażysta uczestniczył często w wystawach zbiorowych.
Zmarł 28 lutego 1960 roku w Hamburgu-Hochkamp.
HERDEMERTENS Otto nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących