Wróć do artystów
PM

PIWOWARSKA Monika (z d. PRZYBYSZEWSKA)

(1914 - 2006)
Dodaj do listy życzeń
(2)
Urodziła się 29 listopada 1914r. w Orenburgu, gdyż ojciec – inżynier budował w Rosji koleje. Podczas rewolucji straciwszy inżynierski majątek rodzina wróciła do Polski. Lata hitlerowskiej okupacji spędziła na przemian w Warszawie i w rodzinnych stronach męża Edwarda – na Miechowszczyźnie - w Widnicy gdzie maluje pejzaże i portrety na tekturach. We wsi Widnica wynajęli u chłopa izbę , która stała się przystanią dla przyjaciół i artystów. Wkrótce ściągnęli tu m.in. Tadeusz Fijewski, Henryk Stażewski, Iwonka Degee, Anna Fiszer z małym Stasiem Fiszerem, Mewa Łunkiewicz..

Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od studiów w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, w pracowni malarstwa ściennego u Mieczysława Schultza, by je ukończyć w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Felicjana Kowarskiego również preferującego twórczość monumentalną. Co prawda z monumentalnych tendencji mistrzów niewiele zostało w twórczości Moniki Piwowarskiej / może nieco w jej tkaninach artystycznych /to jednak tendencje dekoratywne i umiłowanie kompozycyjnej czystości obrazu stało się zasadą jej twórczości podobnie jak u jej mistrzów. Tendencje te z czasem potwierdziły nie tylko własna droga twórcza ale i bliskie kontakty z abstrakcjonistą Henrykiem Stażewskim i zbliżoną do tego nurtu sztuki Mewą Łunkiewicz.

Od 1962r.coraz częściej zajmowała się tkaniną artystyczną , czemu sprzyjało aktywne uczestnictwo w tworzeniu warszawskiej Pracowni Doświadczalnej ZPAP, w której rodziły się początki sukcesów polskiej tkaniny artystycznej (również Magdaleny Abakanowicz).

Uprawiała malarstwo portretowe, abstrakcyjne oraz tkaninę artystyczną/gobeliny.
Pokaż
42
42

PIWOWARSKA Monika (z d. PRZYBYSZEWSKA) (1914 - 2006)

Kompozycja bordowa

olej, płótno
80 x 58 cm

sygn. na odwrocie: MONIKA PIWOWARSKA

tan zachowania:
obiekt do konserwacji

Aukcje internetowe 04.07.2024

Cena wywoławcza:

1 000 zł droit de suite

Estymacja:

1 500 - 2 000 zł