Wróć do artystów
KM

KOSTRZEWA Monika Izabela

(1970 Piotrków Trybunalski)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Monika Izabela Kostrzewa
Urodzona w 1970 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W l. 1990-1995 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, kierunek wzornictwo, specjalność projektowanie ubioru i biżuterii, dyplom – 1995 r.
W l. 1995-1997 studia podyplomowe – Moda i Wzornictwo, Université de la Mode filia Uniwersytetu Lyońskiego przy Politechnice Łódzkiej.

W 2001 r. zostaje zatrudniona na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym UAM w Kaliszu, na etacie adiunkta, w pracowni Grafiki
Warsztatowej oraz w pracowni Projektowania Ubioru.

W 2006 r. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki plastyczne – sztuki użytkowe w ASP im W. Strzemińskiego w Łodzi.
Jest autorką wielu autorskich kolekcji ubiorów, zarówno damskich jak i męskich, część z nich, dzięki wieloletniej współpracy z przemysłem odzieżowym, trafiła na polski i zagraniczny rynek. Jej kolekcje prezentowane były na Międzynarodowych Targach Mody, m.in. w Lyonie, Paryżu, Lipsku, Düsseldorfie, Kijowie i Moskwie a także w Poznaniu, gdzie zdobyła nagrodę Złotej Fastrygi w roku 1999 oraz dwa złote medale w 2000 i 2001 r.

Wystawia od 1996 r. łącząc swoje poszukiwania w sferze struktury i materii przestrzennej z warsztatem graficznym, na płaszczyźnie którego rodzą się nowe koncepcje, wykorzystywane w dalszych działaniach projektowych. Ubiór i grafikę, wykonywaną w różnych technikach, w tym w technice digital print, prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. VII Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2004, Wystawa Pedagogów Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM w Kaliszu, Hamm (Niemcy), 2005, Pokaz kolekcji damskich ubiorów unikatowych, ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 2006.
Publikuje także artykuły o modzie i stylizuje sesje zdjęciowe w czasopismach: AMS, Rynek Mody, Moda.com.pl., Tendencje.

Jako projektantka związana jest od wielu lat z przemysłem odzieżowym, uzależnionym od zmieniających się tendencji i potrzeb rynku odzieżowego. Monika Kostrzewa tworzy jednak własne kolekcje niepoddające się przemijaniu i sezonowości. Zostaną zaprezentowane na wystawie obok prac graficznych, będących rodzajem konfrontacji kompozycji płaszczyzny z trójwymiarową formą ubioru. Samodzielne kompozycje stanowią rodzaj preludium do prac nad strukturą w ubiorze. Dodatkowo na ekspozycji znajdą się grafiki wykonane w technice digital print – będące rodzajem rysunku żurnalowego (wykonane w latach 2004-2009). Działania artystki są rezultatem konsekwentnie prowadzonych poszukiwań twórczych nad formą w ubiorze, przy wykorzystaniu preparowanych tkanin, oraz autorskiej materii papierowej, która znalazła się w kolekcji prezentowanej podczas przewodu doktorskiego.
KOSTRZEWA Monika Izabela nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących