Wróć do artystów
DM

DĄBROWSKA-PICEWICZ Monika

(ur. 1976, Oświęcim)
Dodaj do listy życzeń
(1)

Ukończyła z wyróżnieniem  Wydział Ceramiki i Szkła na  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w 2001 roku u profesora Przemysława Lasaka. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jako studentka ( 2000)  oraz jako laureatka programu stypendialnego „Młoda Polska”  (2006).
Autorka wystaw indywidualnych. Uczestniczka ponad 20 wystaw zbiorowych w kraju między innymi we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Krakowie, Warszawie  oraz za granicą np. w Guebwiller we Francji, wystawa „Młoda ceramika Polska”,  w międzynarodowych pokonkursowych  wystawach w Carouge w Szwajcarii i w Alcora w Hiszpanii.  W 2016 roku jej prace prezentowane były na wystawie „Ten of Arts” w Londynie.
W  2017 wraz z trójką innych polskich artystów reprezentowała  Polskę na Biennale Ceramiki Preveles-Tuffe we Francji.   
Uczestniczka międzynarodowych sympozjów i plenerów ceramicznych: w Bolesławcu, Luboradowie oraz w Toskanii we Włoszech  w międzynarodowej szkole ceramiki La Meridiana. 
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą.


„Moje prace to przestrzenne obrazy emocjonalne, w których bryła staje się pretekstem do zaistnienia koloru i faktury. Na powierzchni prostych form zestawiam ze sobą różne materiały ceramiczne takie jak: szkliwa, angoby i masy barwione. Eksperymentuję z dodatkowymi składnikami: keramzytem, kawałkami metalu i szkła. Zestawiam, łączę, dopasowuję. Czasami bazując na intuicji wykorzystuję spontaniczny gest, czasami długo, mozolnie wypracowuję kształt. Funkcję traktuję jako dodatek, który wzbogaca formę rzeźbiarską o nowa wartość lub nadaje jej bardziej codzienny wymiar.
Najnowsze prace to masywne, formy obłe o bogatej strukturze zainspirowane organicznymi kształtami kamieni. Pojawiają się w nich wgłębienia, w które wkomponowuję drobne, delikatne elementy użytkowe wykonane z porcelany. Interesuje mnie kontrast pomiędzy ciężką strukturą a czymś niemalże ulotnym – zagłębiam się w nastrój który temu zestawieniu towarzyszy.”

DĄBROWSKA-PICEWICZ Monika nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących