Wróć do artystów
ŚM

ŚWIDER Michał

(1962 Sędziszów Małopolski - 2019 Czernichów)
Dodaj do listy życzeń
(3)

Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w 1990 r. Studiował grafikę i malarstwo u Zbysława Marka Maciejewskiego i Janiny Kraupe-Świderskiej. Po ukończeniu studiów przez krótki czas był wykładowcą na macierzystej ASP. Był stypendystą Donacji doc. Adama Siemianowicza (Kraków, 1988), The Elizabeth Greenshields Foundation (Montreal, Kanada, 1990) i Stage Internazionale sull′Affresco (Fabriano, Włochy, 1993). W swojej twórczości nawiązywał do symbolizmu, modernizmu, sztuki włoskiego trecenta i Dalekiego Wschodu. Posługiwał się tradycyjnymi technikami, tworząc nastrojowe obrazy o precyzyjnym rysunku i subtelnym kolorycie. Początkowo współpracował z prowadzoną przez Tadeusza Nyczka galerią Inny Świat w Krakowie, a już od 1995 r. aż do śmierci związany był z Galerią Sztuki Współczesnej „Kersten” w Krakowie. Swoje wystawy pokazywał też w Warszawie i Częstochowie oraz za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Włoszech. Namalowane przez niego w 1993 na fresku w Fabriano fantastyczne zwierzę, uznane przez Włochów za gronostaja (ermellino), stało się jego zwierzęciem „herbowym”. Od 1997 r. na odwrocie swoich obrazów przykładał pieczęć zawierającą nazwę: „Ermellino” (gronostaja), rok: 1997, wyobrażenie Chrystusa uzdrawiającego ślepca oraz hasło: „Cóż jest świat?” i tytuł: „Artifex”.

Jest autorem fresku La Leggenda di Margherita w kościele w Fabriano (Włochy, 1993), fresku Narodziny Maryi i mozaiki Turris Davidoca w kościele w Płokach koło Trzebini (1994) oraz Kaplicy św. Barbary w Czyżówce (1995–1996).

Jego prace zdobią okładki tomów poetyckich Leszka Długosza (Dusza na ramieniu: Wiersze i piosenki, Kraków 2003), Janusza Kotańskiego (Kropla, Warszawa 2006, Głos Warszawa, 2014), Wojciecha Wencla (Podziemne motyle, Warszawa 2010, De profundis, Kraków 2010 oraz Imago Mundi, Warszawa 2005, którą też ilustrował).

ŚWIDER Michał nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących