Wróć do artystów
OM

OKOŃSKI Mateusz

(ur. 1985, Kraków)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Pracuje jako animator kultury, projektant wystaw (m.in. "Rezerwat miasto", "Kinderspiele"), niezależny kurator (m.in. "Quadratum Nigrum", "Zdrada Farela", "Anoniszofobiologia x7", "W końcu", "Bąk", "Art Boom Hejnał Expedition Art Festival Mińsk 2009") i rzeźbiarz (m.in. realizacja w przestrzeni publicznej: "Puryfikacja").
Jest członkiem i współzałożycielem grupy artystycznej Strupek. W 2010 roku nawiązał współpracę z Małopolskim Instytutem Kultury, w którym zajmuje się promocją i propagowaniem młodej sztuki współczesnej. Pomysłodawca, założyciel i kierownik artystyczny galerii Małopolskiego Instytutu Kultury - Zbiornik Kultury (laureat plebiscytu Gazety Wyborczej "Kulturalne Odloty" w kategorii miejsce roku 2012).
W swojej działalności kładzie nacisk na powszechną dostępność sztuki, poszerzanie kręgu odbiorców poprzez znajdywanie nietypowych miejsc wystawienniczych. W projektach porusza problemy społeczno-polityczne, podkreślając znaczenie udziału artystów w dialogu społecznym. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008-2009). Obecnie kontynuuje prace nad eksperymentalnym teatrem wizualnym oraz realizuje projekty w przestrzeni publicznej.
OKOŃSKI Mateusz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących