Wróć do artystów
DM

DIDUCH-DĄBKOWSKA Maria

(ur. 1947)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodziła się w Łodzi. W latach 1967-1973 studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W roku 1973 uzyskala dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Zdzislawa Głowackiego, w zakresie projektowania ubioru w pracowni Aleksandry Pukaczewskiej, z projektowania biżuterii w pracowni Leny Kowalewicz.
W tym samym roku wyjechała do Holandii, gdzie rozpoczęła karierę artystyczną od twórczości w dziedzinie malarstwa i rysunku. W latach 80. i 90. XX wieku realizowała prace w różnych gatunkach i technikach malarskich poszerzając, drogą eksperymentu, swój warsztat twórczy aż po doświadczenia z ręcznie czerpanym papierem oraz różnorodnymi rodzajami włókien.
Artystka od dwudziestu lat pracuje we własnej, unikatowej technice, w której podstawowym medium jest ręcznie czerpany papier. Początkowo Maria Diduch tworzyła z niego dwuwymiarowe kompozycje (będące kontynuacją jej pierwszych obrazów olejnych) jak i przestrzenne instalacje, imitujące materiał koronki, a także obiekty i książki artystyczne. O wartości i oryginalności tych prac decydują  użyte w nich kolory, łatwość łączenia poszczególnych materiałów, tkanin, włókien roślinnych oraz wchodzące z tymi elementami w interakcję światło. Wzajemne oddziaływanie owych struktur jest główną siłą jej artystycznego języka. 
DIDUCH-DĄBKOWSKA Maria nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących