W roku 2002 obronił dyplom na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej projektem Zespołu Centrum Sztuki Współczesnej w Gdyni.
Od 1995 nieprzerwanie tworzy performance, videoperformance, realizacje, filmy vwdeo i muzykę eksperymentalną, łącząc przy tym techniki audiowizualne z filozofią. W twórczości artystycznej akcentuje proces, w którym kolejne realizacje tworzą ciągłość osobowego rozwoju artysty. W pracy zatytułowanej ELEMENT I, II, III udowodnił, że poza rozwijaniem świata zewnętrznego technika jest w stanie pomóc człowiekowi rozwijać również świadomość. W dalszych pracach (PIRAMIDA, MANDALA) będących następstwem ELEMENTU bada, jak jednostka poprzez rozwój świadomości buduje i ulepsza cywilizację. Zawodowo zajmuje się twórczością filmową i telewizyjną pracując jako dziennikarz i operator.
Od 1997 roku współpracuje z gdańską galerią "Spiż 7" realizując własne wystawy oraz biorąc udział w projektach zbiorowych. W roku 2000 współpraca z prowadzącym "Spiż 7" Markiem Rogulskim zaowocowała udziałem w projekcie pt. "Poza postmodernizm". Występuje w nim jako uczestnik i współorganizator wystaw. W ramach tego projektu powstała praca ELEMENT oraz następne realizacje video MEDYTACJE i SPACER oraz performacne TRZYDZIEŚCI.
W latach 1998-2000 związany z Mazzollem i Robetem Knuthem. Wraz z ich zespołem Diffusion Ensemble w scenicznych DYFUZJACH realizował dźwiękowe fascynacje, łącząc je z performance. Wraz z zespołem wystąpił między innymi:
- Centrum Grotowskiego, Wrocław 1998
- Muzeum Warmii i Mazur 1998
- Warsaw Summer Jazz Days 1999
- Laboratorium CSW, Zamek Ujazdowski 1999
- Petri Kirche, Lipsk 2000
W tym czasie koncertował też z "Arhythmic Perfection" Mazzolla. Warsztat muzyczny jakim się posługiwał, określany jako "preparka", oznacza kreowaną na żywo nieinstrumentalną przestrzeń dźwiękową. W działaniach muzycznych ten kierunek rozwija do dziś.
W 2002 roku zostaje zaproszony przez Dominika Lejmana do współpracy przy jego projektach video, zajmując się technologicznymi aspektami tych realizacji. Współtworzy takie projekty jak:
- "DZIECIĘCE UTOPIE" - NGS Zachęta 2003
- "DELAING FACADE" - Pawilon Polski na IX Biennale Architektury, Wenecja 2004
- "ODDYCHAJĄCA KATEDRA" - Noce Świętojańskie, Kościół Św. Jana 2005
- "OSTATNI ZAPALA ŚWIATŁO" - cykl wystaw: "W centrum uwagi", CSW Zamek Ujazdowski 2006
W 2003 roku wraz z Krzysztofem Tomaszewskim (znanym jako Zambari) założył zespół improwizacji elektronicznych Z^2 [Zet Kwadrat]. Trzon zespołu Zygmunt/Zambari zaprasza do współpracy różnych muzyków posługujących się zarówno tradycyjnymi instrumentami, jak i urządzeniami elektronicznymi. Eksperymentalny charakter zespołu pozwala prowadzić poszukiwania muzyczne na wielu płaszczyznach. Ich kluczowym osiągnięciem jest KOLEJ, w której prowadząc swoistą etnografię industrialną stworzyli własną formułę widowiska multimedialnego łączącego dźwięk i obraz.
Uprawia "sztukę laboratoryjną", która staje się dla niego poligonem doświadczalnym do wypracowywania nowych celów, wartości i znaczeń. Przez działania i realizacje sprawdza, udowadnia i konfrontuje stawiane przez siebie tezy, traktując sztukę jako jedno z narzędzi w procesie przenoszenia cywilizacji do nowo nakreślanych przez rozwój wymiarów. Twierdzi, iż cywilizacja zmierza do modelu społeczeństwa technologicznego opartego na zarządzaniu energią ciała. W tym modelu społeczeństwa (którego być może nie umiemy sobie nawet wyobrazić, przeczuwając jedynie instynktownie jego kształt) to co dziś nazywamy religią, filozofią, nauką i sztuką da nowy kształt dla materialnej obecności człowieka na ziemi, jak i nowo zdobywanych obszarów kosmosu. Natomiast istota procesu transformacji cywilizacyjnej, poza osiągnięciami technologicznymi, leży w doskonaleniu świadomości poszczególnej jednostki tworzącej społeczność.
Prace w zbiorach:
Muzeum Sztuki Łódź
CSW Zamek Ujazdowski Warszawa
Warmińsko - Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Ważniejsze występy muzyczne:
2007
kwiecień – Klub Muzyczny Jazzga Łódź . Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Zygmunt / Tymoszuk
lipiec – Manarynka Sopot. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Zygmunt / Tymoszuk
listopad - Galeria Dla... Toruń. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Zygmunt / Tymoszuk
2006
maj - CSW Zamek Ujazdowski. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Tomaszewski / Zygmunt / Tymoszuk
czerwiec - Dworzec Gdynia Główna. Sala tradycji. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Tomaszewski / Zygmunt / Tymoszuk
listopad - Audio Art festiwal Kraków. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H w składzie Zygmunt / Tymoszuk oraz Instalacji / performance "Instrument dla Ryb"
2005
październik - CSW Łaźnia Gdańsk. Pokaz projektu multimedialnego "Kolej" zespołu Z^2+H [Zet kwadrat plus h] w składzie Tomaszewski / Zygmunt / Tymoszuk
listopad - "Blue Room" Cykl prezentacji video w Rialtosantambrogio Rzym. Pokaz projektu "Kolej" zespołu Z^2+H
2004
styczeń - klub "Mózg" Bydgoszcz. Prezentacja obiektów "Sztuka Końca II" oraz koncert formacji Z^2+
2000
kwiecień – Petri Kirche – Lipsk. Występ w zespole Knuth/Mazzoll Diffudion Ensemble
wrzesień – CSW Zamek Ujazdowski. Występ w zespole Rogulus X Szwelas Project w ramach prezentacji projektu „Poza postmodernizm”
1999
styczeń – Petri Kirche – Lipsk. Występ w zespole Knuth/Mazzoll Diffudion Ensemble
marzec – do grudnia ’99 nagrywa i realizuje audycje „Mazzoll & arhythmic radio” dla Radia Jazz prowadząc w nich wątki o sztuce współczesnej
czerwiec – festiwal Warsaw Summer Jazz Days. Występ w zespole Knuth/Mazzoll Diffudion Ensemble
październik – CSW Zamek Ujazdowski. Występ w zespole Knuth/Mazzoll Diffusion Ensemble
listopad – festiwal „Sztama” Olecko. Występ w zespole Mazzoll & Arhythmic Perfection
1998
czerwiec – Centrum Grotowskiego Wrocław. Występ w zespole Knuth/Mazzoll Diffudion Ensemble
lipiec – festiwal Gdynia Summer Jazz Days. Występ w zespole Mazzoll & Arhythmic Perfection
lipiec – festiwal Nowej Muzyki Improwizowanej „Yass-no”. Występ w zespole Mazzoll & Arhythmic Perfection”
sierpień – udział w filmie realiz. „Atomic TV „Jassno ciemno“. Zapis trasy koncertowej towarzyszącej festiwalowi „Yass-no”