Wróć do artystów
KIJEWSKI Marek

KIJEWSKI Marek

(Gdańsk 1955-2007)
Dodaj do listy życzeń
(3)

W latach 1981-1985 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (dyplom w prac. prof. Jerzego Jarnuszkiewicza). Wraz z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem współtworzył formację artystyczną NEUE BIEREMIENNOST (1985-1987). Od 1996 roku pracował razem z Małgorzatą Malinowską/Kocur, mieszkał i tworzył w Warszawie.
Tuż po studiach Marek Kijewski tworzył figuratywne rzeźby związane z nurtem Nowej Ekspresji. Jego prace i instalacje przestrzenne charakteryzowała ironiczna przewrotność, a ich tytuły były integralna częścią poetyki przekazu. Pod koniec 1987 roku twórczość Kijewskiego wytraca ekspresyjność i figuratywną formę na rzecz kontemplacyjności, mistycznych dociekań i abstrakcji. Artysta po okresie upraszczania formy stopniowo pozbawiał swoje rzeźby wymiaru fizycznego, realizując prace z wykorzystaniem światła (jarzeniówki, neony). Wprowadzał też do rzeźb kolor (przede wszystkim barwę niebieską, czerwoną i białą) i jego symbolikę zaczerpniętą z pism prawosławnego teologa Pawła Florenskiego. To bardzo ważny motyw także w późniejszej twórczości Kijewskiego, artysta czyni bowiem z symboliki koloru jedno z podstawowych pól semantycznych swoich prac.
W połowie lat 90. artysta rozszerzył pole zainteresowań o obszar szeroko pojętej współczesnej kultury wizualnej, głównie kultury masowej i zaczął tworzyć prace z wykorzystaniem nieartystycznych materiałów, często zaczerpniętych z życia potocznego.

KIJEWSKI Marek nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących