Wróć do artystów
GM

GRABOWSKI Marek

(ur. 1955 r. Sosnowiec)
Dodaj do listy życzeń
(0)
 Najpierw pracował w różnych zawodach, potem uzupełniał naukę i zdobywał dyplomy. Był leśnikiem, górnikiem fedrującym pod ziemią, kreślarzem, plastykiem zakładowym w kopalni "Paryż". Po ukończeniu Studium Reklamy w Katowicach, w wieku 30 lat podjął studia w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w 1990 r.). Członek ZPAP, TAA, AIAP oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Przekorna, a nawet buntownicza postawa twórcza, podbudowana rozważaniami filozoficznymi, estetycznymi oraz poetyckim piórem, musi przekładać się na niepokorne i mocno zindywidualizowane obrazowanie świata. Niekiedy krytycy zaliczają go do nurtu "art brut", czyli sztuki surowej, przez niektórych mylnie kojarzonej z prymitywną. Ale Grabowski jest wyżej i dalej, art brut to zbyt ograniczająca go kwalifikacja. Swobodnie i zarazem z premedytacją maluje antyakademicko, bo wrażliwość i doświadczenia człowieka współczesnego nie poddają się żadnym wyuczonym, gotowym schematom.

W niepowtarzalny sposób oscyluje pomiędzy abstrakcją a figuracją, tworząc obrazy bardzo ekspresyjne, wielobarwne, zagęszczone. Z żywiołowo powstających, z pozoru chaotycznych kompozycji, wyłaniają się poetyckie i egzystencjalne tematy: "Pogoń za złotym rogiem", "Bastiony chlebodawców", "Flagi bezdomne". Choć nie maluje w manierze realizmu przedstawieniowego, jest bezkompromisowo realistyczny. A to już wyższa jazda.

Miał 18 wystaw indywidualnych, poza Polską m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech.Autor 18 wystaw indywidualnych m.in.: Monchengladbach (Niemcy) 1989; Staufen (Niemcy) 1994; Columbus Ohio (USA) 1995; Galeria Extravagance, Sosnowiec 1995; Elements of Arts Gallery, Ohio (USA) 1996; Galeria Władysława Hasiora, Zakopane 1997; Neuharlingersiel (Niemcy) 1998.Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą: Ogólnopolska Wystawa Pasteli, Nowy Sącz 1994; Ogólnopolska Wystawa Małych Form, Bytom 1994; Wystawa Sosnowieckich Twórców, Muzeum w Sosnowcu 1995; Ogólnopolskie Biennale Pasteli Nowy Sącz 1996; VI Międzynarodowe Biennale Grafiki i Rysunku, Katowice 1996; "Praca Roku" PAP, Katowice 1996; Ogólnopolskie Biennale Małych Form Malarskich, Toruń 1997; Prezentacje Sztuki Polskiej w Norymberdze (Niemcy), "Bielska Jesień", Bielsko-Biała 1997; Sosnowieckie Inspiracje 1997; Będzińskie Impresje 1998